Slavný maratón v Bostonu vyhráli Keňanka Rotichová a Etiopan Desisa

Slavný maratón v Bostonu vyhráli Keňanka Caroline Rotichová a Etiopan Lelisa Desisa, který si zopakoval prvenství z roku 2013, kdy v cíli závodu explodovaly nastražené výbušniny.

Keňanka Caroline Rotichová v cíli Bostonského maratónu.

Předloňský triumf si Desisa kvůli bombovému útoku příliš neužil, zlatou medaili pak věnoval obyvatelům Bostonu jako gesto solidarity. Dnešní úspěch ve 119. ročníku si mohl vychutnat naplno. Úřadující vicemistr světa v maratonu zvítězil v chladném počasí v čase 2:09:17 o 31 sekund před krajanem Yemanem Tsegayem.

Už po pátém kilometru skončil závod pro jeho z favoritů Patricka Makaua z Keni. Bývalému světovému rekordmanovi v maratónu tak nevyšel pokus o návrat mezi elitu po zdravotních problémech.

Rotichová dosáhla ve 30 letech životního úspěchu. V dlouhé cílové rovince porazila dvojici Etiopanek a postarala se o páté keňské vítězství v ženské části nejstaršího maratonu světa za sebou. Navázala na předchozí dva triumfy hvězdné Rity Jeptoové, která si odpykává trest za doping.

Po předloňském atentátu, při němž přišli o život tři lidé a 260 osob bylo zraněno, opět provázela maraton přísná bezpečnostní opatření. Na závod dohlíželo zhruba 3500 policistů.

Den po něm by měla začít klíčová část procesu s Čečencem Džocharem Carnajevem, kterému za teroristický útok na maratón v Bostonu hrozí trest smrti.