V úvodu Tour nejrychlejší Zabriskie, Armstrong druhý

NOIRMOUTIER

Již 92. ročník cyklistické Tour de France otevřela v sobotu časovka jednotlivců na ostrově Noirmoutier v Bretani. Nejrychlejší čas zaznamenal na 19kilometrové trati Američan David Zabriskie, jenž byl v cíli o dvě sekundy rychlejší než v pořadí druhý Lance Armstrong, který letos útočí na sedmé vítězství ve slavném závodu v řadě.

Třetí pozici již s téměř minutovým odstupem za Zabriskiem obsadil Kazach Alexandr Vinokurov ze stáje T-Mobile. Jízda proti chronometru se naopak nepovedla kapitánovi jeho týmu Janu Ullrichovi, jenž v pátek při tréninku upadl. Ullrich startoval jako předposlední minutu před Armstrongem, jenž se kolem něj přehnal na patnáctém kilometru. Korunní princ Tour Ullrich nakonec skončil dvanáctý s odstupem 68 sekund.

Armstrongovi chyběly k vítězství pouhé dvě sekundy, které možná ztratil hned v prvních metrech. Při sjezdu ze startovní rampy zřejmě kvůli přílišné snaze vytrhl tretru z pedálu a chvíli mi trvalo, než ji zaklapl zpět a našel potřebný rytmus.

Pomocník šestinásobného vítěze Tour ze stáje Discovery Channel a jediný český účastník letošního ročníku "Staré dámy" Pavel Padrnos obsadil 31. místo. Na Zabriskieho ztratil minutu a 34 sekund.

V neděli Tour pokračuje druhou etapou z Challans do Les Essarts, která měří 181,5 km a bude svým rovinatým profilem vyhovovat především spurtérům.