Boonen vyhrál na Tour de France podruhé za sebou, vede Zabriskie

TOURS (Francie)

Belgický cyklista Tom Boonen si zopakoval spurt z neděle a v pondělní třetí etapě si připsal druhý triumf na letošní Tour de France. Žlutý trikot pro vedoucího jezdce celkového pořadí zůstal i po 212 kilometrech z Chataigneraie do Tours vítězi úvodní časovky Davidu Zabriskiemu ze Spojených států. Druhé místo drží největší favorit závodu Lance Armstrong.

Pětadvacetiletý Boonen tak dosáhl svého celkově čtvrtého vítězství na Tour, letos se již radoval potřinácté. Jezdec stáje Quick Step také s přehledem uhájil zelený dres pro vedoucího muže bodovací soutěže. Ve tvrdém finiši dnes Belgičan za sebou nechal Rakušana Petera Wrolicha a Robbieho McEwena z Austrálie. McEwen byl ale dodatečně diskvalifikován za strkanici těsně před cílem a rozhodčí ho ve výsledcích zařadili až na konec pelotonu.

Stejně jako v neděli se v rovinaté etapě pokoušela o únik skupina uprchlíků, kterou tentokrát vedl Erik Dekker. Nizozemec z týmu Rabobank využil znalosti prostředí - před rokem vyhrál slavný jednorázový závod Paříž-Tours - a společně s dalšími dvěma jezdci byl zhruba 180 kilometrů v úniku. Peloton však jejich ztrátu stahoval a několik kilometrů před cílem je pohltil.

V hlavním poli dnes dojel do cíle i druhý muž celkového pořadí Lance Armstrong, jenž má stále dvě sekundy odstup za krajanem Zabriskiem. Ztrátu nenabral ani Armstrongův týmový kolega z Discovery Channel Pavel Padrnos, jemuž stále patří 32. pozice.

V úterý celkovým pořadím nejspíš zamíchá 67,5 km dlouhá týmová časovka z Tours do Blois. K největším favoritům na vítězství patří právě stáj Discovery Channel.