Tour zavítala do Německa, McEwen vyhrál druhý spurt

Australan Robbie McEwen vyhrál v hromadném spurtu sedmou etapu Tour de France, která účastníky 92. ročníku slavného cyklistického závodu zavedla na německé území. McEwen triumfoval po 228 kilometrech v ulicích Karlsruhe před Švédem Magnusem Bäckstedtem a Rakušanem Bernhardem Eiselem a druhým etapovým vavřínem vyrovnal bilanci svého velkého rivala v letošním závodu Toma Boonena.

Vytáhlý Belgičan v pátek na nejlepší nestačil a skončil sedmý. Ve žlutém trikotu dál zůstává Američan Lance Armstrong, jenž spolu s ostatními cyklisty uctil před startem dnešní etapy minutou ticha oběti čtvrtečního teroristického útoku v Londýně.

Šestinásobný vítěz Tour dojel v hlavním poli na 54. místě a má stále k dobru 55 sekund na druhého krajana George Hincapieho.

Armstrongův pomocník Pavel Padrnos dokončil etapu, kterou opět provázel vytrvalý déšť, rovněž uprostřed pelotonu a stále figuruje na jedenácté pozici celkové klasifikace.

Etapu opět ovlivnily pády

Ani v dnešní etapě se cyklisté nevyvarovali několika pádů. V posledním z nich 200 metrů před cílem přišli o naději na solidní umístění dva jezdci, hromadná kolize ze čtvrtka se neopakovala. Boonen se zapletl do jiného pádu už dříve, přesto dojel na špici a uhájil zelený trikot. "Měl jsem nehodu, jsem trochu potlučený, ale ve spurtu mě to nijak neomezilo," tvrdil Belgičan. "Máme oba dvě vítězství, alespoň to bude napínavější," řekl k souboj s McEwenem.

Australan je v bodovací soutěži třetí se ztrátou 37 bodů. "Teď to máme s Tomem 2:2, ale tohle není fotbal. Jezdím, abych vyhrával etapy a ne soupeřil s někým jiným. Existuje mezi námi sportovní rivalita, ale jinak jsme přátelé," řekl McEwen, jenž vyhrál svou sedmou etapu na Tour.

Wegmann si splnil sen

Jako první vjel do Německa k radosti tisíců fanoušků shromážděných u trati Fabian Wegmann, jenž strávil osamocen v úniku 150 kilometrů a získal náskok přes osm minut. Zhruba 23 kilometrů před cílem jej peloton pohltil, dlouhá sólová jízda však závodníkovi Gerolsteineru vynesla puntíkovaný trikot pro lídra vrchařské soutěže.

"Splnil se mi sen, vystoupil jsem při Tour na pódium," řekl pětadvacetiletý Wegmann poté, co převzal jeden z cenných trikotů. "Nejradši bych ho udržel až do konce, ale je mi jasné, že na ten dnešní únik v příštích dnech doplatím. Bylo mi jasné, že to nedotáhnu až do cíle," dodal rodák z Münsteru.

V sobotu se peloton přesune po 231,5 km dlouhé trase vedoucí Černým lesem zpět do Francie.

Výsledky 7. etapy (228,5 km):
1. McEwen (Austr.) 5:03:45 hod., 2. Bäckstedt (Švéd.), 3. Eisel, 4. Glomser (oba Rak.), 5. Cooke (Austr.), 6. Cancellara (Švýc.), 7. Boonen (Belg.), 8. Bortolami (It.), 9. Hushovd (Nor.), 10. Flecha (Šp.), ...113. Padrnos (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Armstrong 23:01:56 hod., 2. Hincapie (oba USA) -55, 3. Vinokurov -1:02, 4. Voigt (Něm.) -1:04, 5. Julich (USA) -1:07, 6. Rubiera (Šp.) -1:14, 7. Popovyč (Ukr.) -1:16, 8. Noval (Šp.), 9. Basso (It.) oba -1:26, 10. Arvesen, 11. Padrnos oba -1:32.