Tour vjela do Alp, Armstrong opět ve žlutém

COURCHEVEL

Hned v první alpské etapě na Tour de France ukázal Američan Lance Armstrong svou sílu a získal zpět žlutý trikot vedoucího jezdce. Do cíle úterní desáté etapy v lyžařském středisku Courchevel dojel šestinásobný vítěz slavného závodu na druhém místě těsně za Španělem Alejandrem Valverdem, který jako jediný udržel v náročném stoupání s Armstrongem tempo až do konce a finišem ho porazil.

Z čela průběžného pořadí sesadil Armstrong Němce Jense Voigta, který sebral žlutý trikot v neděli právě legendárnímu Texasanovi a užil si ho jen v pondělním volném dnu a na dnešní 181 kilometrů dlouhé trati. Voigt dorazil do cíle v nadmořské výšce 2000 metrů s velkou ztrátou a vypadl z první desítky celkové klasifikace.

Do role největšího Armstrongova soupeře se dnes pasoval Dán Michael Rasmussen. Držitel puntíkovaného trikotu pro nejlepšího vrchaře odpadl z vedoucí miniskupinky až v závěru, skončil třetí a v průběžném hodnocení se posunul na druhou pozici. Na Armstronga ztrácí 38 sekund.

Další ztrátu na amerického favorita, který jede Tour naposledy a chce ještě vylepšit svou rekordní vítěznou sérii, nabral Jan Ullrich. Německý cyklista obsadil třinácté místo s odstupem více než dvou minut a patří mu osmá příčka o čtyři minuty za Armstrongem.

Dnešní etapa měla být původně o 11,5 kilometru delší, ale byla zkrácena kvůli plánovanému protestu farmářů. Těm se nelíbí, že nemohou střílet vlky útočící na jejich stáda a slavný závod využili k demonstraci. Jezdci tak vyrazili na trať o 40 minut později.

Ve středu čeká peloton další náročný den se stoupáním na 2645 metrů vysoký vrchol Col du Galibier, který je nejvyšším bodem letošního ročníku. Cíl dvanácté etapy bude po 173 kilometrech v Brianconu.