Královská etapa v režii Vinokurova, Armstrong stále ve žlutém

BRIANCON

Cyklista Alexandr Vinokurov vyhrál po úniku úterní královskou etapu Tour de France. Kazašský šampión zvítězil v závěru 173 kilometrů dlouhé trati z Courchevelu do Brianconu ve spurtu před svým kolegou z úniku Santiagem Boterem z Kolumbie. Druhým etapovým triumfem na Tour v kariéře dal jeden z favoritů zapomenout na výpadek v úterní desáté etapě, v níž nabral velkou ztrátu.

Žlutý trikot vedoucího jezdce uhájil s přehledem Američan Lance Armstrong. Šestinásobný šampion do cíle dojel jako šestý spolu se svými hlavními soupeři v první skupině pronásledovatelů, v níž vítězství vybojoval Francouz Christophe Moreau. Za Vinokurovem zaostali o 1:15 minuty.

Armstrong tak dál vede o 38 sekund před Dánem Michaelem Rasmussenem, na třetí místo se díky úspěšnému spurtu posunul Moreau. Uprchlík Botero se vyšvihl na šesté místo, od první příčky ho dělí 3:48 minuty.

Armstrongův týmový kolega Pavel Padrnos dojel do cíle na 74. místě se ztrátou více než třiceti minut na Vinokurova a v celkovém pořadí mu patří 89. příčka. Na lídra stáje Discovery Channel ztrácí více než hodinu.

Vinokurov se od počátku snažil napravit si pošramocenou pověst a na všech stoupáních byl mezi prvními. V čelní skupině absolvoval horskou prémii nejvyšší kategorie na Col de Madeleine i na Col du Telégraphe a při výjezdu na nejvyšše položený bod letošní Tour - Col du Galibier - podnikl rozhodující útok.

Sedlo ve výšce 2645 metrů pokořil třetí muž předloňské Tour suverénně nejrychleji a jako první se spustil do závěrečného 40 km dlouhého sjezdu do cíle. V něm ho dostihl Botero, který na Galibier vyšplhal o 40 sekund později, ve spurtu si ale Vinokurov etapový vavřín vzít nenechal.

"I po úterním neúspěchu jsem měl před touto etapou velkou motivaci. Včera to byl hrozný den, proto jsem chtěl dneska zaútočit. Ukázal jsem, že na to pořád mám a všichni musejí se mnou i s mým týmem stále počítat," řekl Vinokurov.

Jedna z hvězd týmu T-Mobile snížila svou ztrátu na 4:47 minuty a v celkovém pořadí se posunula na dvanácté místo. Za kapitánem své stáje Janem Ullrichem, který dnes dojel ve stejné skupině s Armstrongem, zaostává Vinokurov o 45 sekund.

"Jde to docela dobře, nic jsem neztratil. Tour ještě dlouho nebude u konce," řekl Ullrich, jenž se stále vzpamatovává z následků pádu ve sjezdu v nedělní etapě.

89. Padrnos (ČR)+ 1:08:57

Do dnešní etapy už neodstartoval Ital Dario Frigo, kterého ráno zatkla policie poté, co ve voze jeho ženy byly objeveny dopingové látky. Místo závodu cyklista absolvoval výslech. [celá zpráva]

Ve čtvrtek čeká peloton poslední alpská etapa letošní Tour. Z Brianconu cyklisté zamíří po 187 kilometrů dlouhé trase do Digne- les-Bains, absolvují pět horských prémií druhé až čtvrté kategorie.