Cyklokrosař Van der Poel se stal nejmladším mistrem světa v kategorii elite. Boroš dojel třináctý

Tábor

Dvacetiletý nizozemský cyklokrosař Mathieu Van der Poel vybojoval na mistrovství světa v Táboře zlatou medaili v kategorii elite. Nejlepší z domácích reprezentantů byl na třináctém místě Michael Boroš. Dopolední závod jezdců do 23 let opanoval Belgičan Michael Vanthourenhout, Jakub Skála dojel sedmý. Češi nezískali na světovém šampionátu cenný kov poprvé od roku 2012.

Nizozemský cyklokrosař Mathieu van der Poel vybojoval na MS v Táboře zlatou medaili v kategorii elite.

Závod elitní kategorie ovládla nastupující mladá generace. Van der Poel, jehož otec Adri se stal světovým šampiónem v roce 1996, zvítězil po sólové jízdě o 15 sekund před svým belgickým vrstevníkem Woutem van Aertem. Loňský mistr světa do 23 let v souboji o stříbro porazil třiadvacetiletého Nizozemce Larse van der Haara.

Van der Poel získal medaili na čtvrtém šampionátu po sobě. V letech 2012 a 2013 se stal mistrem světa mezi juniory a loni byl třetí mezi jezdci do 23 let.

Dvaadvacetiletý Boroš odjel při debutu na MS v kategorii elite výborný závod. Po prvním kole byl ještě patnáctý, ale už jako nejlepší z Čechů, neboť Radomír Šimůnek projížděl cílem jako průběžně 23. a Martin Bína byl kvůli výměně kola ve špatné kóji dokonce diskvalifikován. Hned v dalším okruhu se Boroš posunul do desítky a tuto pozici hájil až do posledního kola, v němž nabral ztrátu a klesl na 13. pozici.

Závod skončil zklamáním pro velikána cyklokrosové historie Svena Nyse, který se musel spokojit s 17. příčkou.

Skála dojel sedmý

Největší ambice z českých závodníků v závodu jezdců do 23 let měl mít osmnáctiletý Adam Ťoupalík, letošního mistra republiky v elitní kategorii však hned v úvodu zbrzdily technické potíže a nabral velkou ztrátu.

Do šest okruhů dlouhého závodu vyrazil nejlépe z celého pelotonu Skála a v popředí byl i Nipl. Oba se udrželi přes několik potíží na trati mezi nejlepšími, ale na boj o medaili to nestačilo. O desítku usiloval dlouho hlavně Nipl, ale nakonec obsadil 11. příčku.

Z titulu se radoval Belgičan Vanthourenhout, který triumfoval s náskokem deseti vteřin před krajanem Laurensem Sweeckem a Nizozemcem Stanem Godriem, jenž zůstal zpět o další čtyři sekundy.