Senzační úspěch slalomářky Strachové. V Kühtai Češku porazila jen suverénní Shiffrinová!

Kühtai

Lyžařka Šárka Strachová dosáhla svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru za posledních pět let. Devětadvacetiletá Češka obsadila v rakouském středisku Kühtai v pondělním slalomu druhé místo, nestačila pouze na olympijskou vítězku Mikaelu Shiffrinovou z USA, za kterou zaostala o osm desetin sekundy. Naposledy byla majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa v elitním seriálu na stupních vítězů v listopadu 2009, kdy v Aspenu vybojovala své druhé vítězství. Celkově se Strachová na pódium v SP dostala podesáté v kariéře.

Šárka Strachová (vlevo) mezi lyžařskou elitou - uprostřed vítězka z Kühtai Američanka Mikaela Shiffrinová a vpravo třetí ze slalomu, Švýcarka Wendy Holdenerová.

"Tyhle momenty jsou jednoduše nádherné," citoval Strachovou server laola1.at. "Po stupních vítězů jsem hodně toužila, protože jsem to naposledy dokázala v roce 2009. Řídila jsem se pocitem, který mi říkal, že musím bojovat a to bylo správně," uvedla česká závodnice, která předloni překonala vážné zdravotní potíže. Po operaci nezhoubného nádoru na podvěsku mozkovém se k lyžování rychle vrátila.

Základ k úspěchu položila devětadvacetiletá Češka v prvním kole, v kterém skončila třetí za Shiffrinovou a vedoucí ženou Světového poháru Slovinkou Tinou Mazeovou. S číslem 13 zvládla výborně prostřední část trati, po které na druhém mezičase dokonce vedla. Nakonec se musela sklonit jen před dvěma soupeřkami.

Před čtvrtou Marie-Michele Gagnonovou z Kanady měla Strachová k dobru jen 25 setin. Prvních jedenáct lyžařek se vešlo do rozmezí jedné sekundy.

Druhé kolo stavěl rakouský trenér Strachové Klaus Mayrhofer. Bronzová olympijská medailistka jela agresivně a s velkým nasazením. Nevyvarovala se drobných chyb, v polovině svahu figurovala těsně na druhém místě, ale tentokrát zvládla dobře závěr a v cíli vedla o 12 setin před Švýcarkou Wendy Holdenerovou.

Shiffrinová už je nejúspěšnější americkou slalomářkou

V čele zůstala i po jízdě Mazeové, ale Shiffrinová ukázala své kvality a jasně vyhrála. Obhájkyně malého Křišťálového glóbu se dočkala prvního medailového umístění ve slalomu v sezóně a připsala si desáté vítězství ve své parádní disciplíně.

"Tohle je pro mě i celý tým dodatečný vánoční dárek," radovala se Shiffrinová, která se už v 19 letech stala nejúspěšnější americkou slalomářkou v SP. O jedno prvenství předčila bilanci Tamary McKinneyové, která má na kontě také devět vítězství v obřím slalomu.

V předchozích slalomech v sezóně byla Shiffrinová jedenáctá, pátá a čtvrtá. K návratu na vítěznou notu jí pomohl i nový materiál - změnila lyže i boty. "Ale sebevědomí ještě není úplně stoprocentně zpátky," tvrdila.

Účast v druhém kole těsně unikla Martině Dubovské, která obsadila 32. místo. Od postupu ji dělilo 12 setin. Kateřina Pauláthová skončila na 44. příčce.