Koudelka na úvod Turné čtyř můstků v Oberstdorfu skončil v první desítce

Skokan na lyžích Roman Koudelka v úvodním závodě Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu obdržel za skoky dlouhé 131 a 127 metrů 265,3 bodu a obsadil 7. příčku. Závod, který byl přesunut z neděle, vyhrál Rakušan Stefan Kraft. Koudelka na vítěze ztrácí 26,6 bodu. Druhý skončil Kraftův krajan Michael Hayböck, třetí Slovinec Peter Prevc. Turné pokračuje ve čtvrtek v Garmisch-Partenkirchenu.

Roman Koudelka při zkušebním skoku před kvalifikací v Oberstdorfu, kterou nakonec vynechal.

Koudelka byl po prvním kole jedenáctý. Souboj s Japoncem Noriakim Kasaiem prohrál, ale postoupil jako třetí mezi poraženými soupeři. Předvedl skok dlouhý 131 metrů a na stupně vítězů ztrácel přes deset bodů.

"Nesoustředil jsem se na souboj s Kasaiem, věděl jsem, že když skočím normální skok, na postup by to mělo stačit, což se potvrdilo. Celkově je za mnou, tak jsem mu to oplatil, ale na to se nehraje," řekl Koudelka o duelu s Kasaiem, který nakonec skončil osmý.

V druhém pokusu doplatil trochu na vítr, který v té době zesílil a foukal zezadu. I tak se po kratším skoku 127 metrů posunul o čtyři pozice vpřed. Na pódium ale neměl šanci dosáhnout, chybělo mu skoro dvacet bodů.

Sedmé místo je vybojované, řekl Koudelka

I přes pomalejší rozjezd Turné byl Koudelka nakonec za sedmé místo rád. "Měl jsem tu trochu problémy s nájezdem, nemohl jsem se s ním srovnat. Sedmé místo je hodně vybojované, ty skoky nebyly ideální, to je pozitivum do dalších závodů," zhodnotil závod pro Radiožurnál a deník Sport. Ani bodovou ztrátu nepovažuje za beznadějnou. "Zbývají ještě tři závody," řekl.

Kraft udržel nejlepší pozici po prvním kole, naopak Hayböck se posunul na nejlepší umístění kariéry po nejdelším skoku druhého kola 132,5 metru a zároveň se dostal do čela průběžného hodnocení Světového poháru. Dosud vedoucí Anders Fannemel z Norska je jen o bod za ním, Koudelka klesl z druhého místa na třetí, ale na Hayböcka má manko pouze sedm bodů.

"Hayböck byl výborný v Engelbergu a navázal na to, Kraftovi jsem po prvním kole moc nevěřil, ale je na tom dobře," komentoval Koudelka výkony lídrů Turné.

Ammann v prvním kole upadl

Už po prvním závodě je prakticky ze hry o celkové prvenství spolufavorizovaný Simon Ammann ze Švýcarska. V prvním kole upadl a nepostoupil do druhého, pokračovat tak bude s obrovskou bodovou ztrátu. Pád přečkal podle všeho bez úhony. "Hodně favoritů se propadlo pořadím, já jsem rád, že jsem mezi nimi nebyl," podotkl Koudelka.

Závod byl přeložen na dnešek, neboť v neděli v Oberstdorfu foukal silný vítr a soutěž byla po jedenácti skocích ukončena. Tentokrát se skákalo bez větších přerušení, byť hustě sněžilo.

Koudelka byl na startu jako jediný Čech; Jan Matura, Jakub Janda a Antonín Hájek nepostoupili z kvalifikace. K týmu se cestou z Kontinentálního poháru ve švýcarském Engelbergu připojili Lukáš Hlava, Martin Cikl a Čestmír Kožíšek, kteří by se o případnou nominaci kouče Richarda Schallerta měli poprat s reprezentačními kolegy při tréninku na novoroční druhý závod v dalším německém dějišti Garmisch-Partenkirchenu.