Koudelka skončil jedenáctý, vyrovnal nejhorší výsledek sezóny. Vyhrál Jacobsen

Garmisch-Partenkirchen

Po sedmém místě v Oberstdorfu český skokan na lyžích Roman Koudelka přidal v pokračování prestižního Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu jedenáctou příčku. Vyrovnal tím svůj nejhorší výsledek v této sezóně z norského Lillehammeru. O jednu pozici klesnul proti prvnímu kolu. Jan Matura obsadil 27. místo. Vedení z úvodního dějství i ve finále udržel Nor Anders Jacobsen, za ním skončil Švýcar Simon Ammann.

Roman Koudelka v Ga-Pa skončil jedenáctý.

Do 2. kola tradičního novoročního závodu postoupil z českého tria vedle Koudelky také Jan Matura, Jakub Janda se loučil. Třetí muž Světového poháru Koudelka sice v prvním kole dolétl na značku 132,5 metru, ale prohrál se Slovincem Peterem Prevcem (136,5 m ho řadilo na třetí místo).

Český závodník do dalšího kola postoupil jako třetí tzv. "šťastný poražený" na základě délky skoku. Uzavíral první desítku, ve druhém skočil 133 m, ale útok na bednu to nebyl. Dál skákali i díky vyššímu nájezdu také soupeři a v pořadí si pohoršil. "Je to škoda, podmínky byly ideální," posteskl si pro Český rozhlas Koudelka.

V hodnocení čtyřdílného seriálu se propadl na osmé místo. Ve Světovém poháru vítěz tří závodů sezony naopak poskočil z třetího místa na druhé za dnes sedmého Michaela Hayböcka z Rakouska. Ztrácí na něj 19 bodů. V čele Turné se udržel Rakušan Stefan Kraft, vítěz úvodního závodu skončil v Ga-Pa šestý.

Janda prohrál s mladým Norem

Postup do druhého kola si zajistil i Matura díky výkonu 123,5 m, jímž "přeskočil" o metr domácího Daniela Weniga, byl čtyřiadvacátý. Ve finále přidal metry (127,5), ale v pořadí klesnul o tři pozice. Janda (118 m) prohrál o šest metrů s devatenáctiletým Norem Phillipem Sjöenem a skončil čtyřicátý.

Koudelka zažil trable v silvestrovské kvalifikaci, obsadil čtvrtou příčku, ale o několik minut později byl diskvalifikován, protože jeho kombinéza byla o centimetr větší oproti předpisům.

Byl tak odsunut na 48. pozici a v k.o. souboji se v prvním kole utkal s Prevcem, třetím v pondělním závodu v Oberstdorfu i na Nový rok v Ga-Pa.

Vítězný Jacobsen si připsal první triumf v sezóně, celkově desátý v kariéře. Předvedl dva vyrovnané skoky 135,5 a 136,5 metru a radoval se z prvního vítězství po dvou letech. Devětadvacetiletý vítěz Turné z roku 2007 se letos v létě vrátil na můstky po druhé operaci kolena. "Ta cesta zpět po zranění byla tvrdá. Že to šlo ale tak rychle, to mě skoro vyděsilo. Teď zase vyhrávám a je to fantastické," radoval se Nor, který má za sebou i roční přestávku v kariéře po sezóně 2010/11.

Druhý za ním skončil se ztrátou 6,6 bodu Simon Ammann ze Švýcarska. Po pádu v prvním kole předchozího závodu má ale čtyřnásobný olympijský vítěz prakticky nulovou šanci promluvit do čelních pozic v konečném pořadí Turné.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):
1. Jacobsen (Nor.) 286,0 b. (135,5+136,5 m)