Koudelka si ve druhém kole polepšil, ale stupně zůstaly daleko. Vyhrál Freitag

Ani třetí pokus na to, aby při prestižní sérii doletěl na stupně vítězů, Romanu Koudelkovi nevyšel. Ve předposledním závodě Turné čtyř můstků v Innsbrucku skončil nejlepší český skokan na lyžích desátý. V průběžném pořadí si pohoršil o jednu příčku a je devátý. Závod vyhrál Němec Richard Freitag před Rakušanem Stefanem Kraftem, který na Turné celkově vede. Zítra se skáče kvalifikace na poslední díl německo-rakouského klání v Bischofshofenu.

Roman Koudelka v Innsbrucku při závodě Turné v lednu 2015.

V k.o. systému prvního kola se Koudelka, který v kvalifikaci na tento závod obsadil slibné čtvrté místo, utkal s Finem Anssim Koivurantou, jenž si loni právě v Innsbrucku nečekaně připsal premiérové vítězství ve SP. Teď ale nezazářil, Koudelka zaznamenal skok na první přímý postup (124 m) během Turné, ale ne na nejvyšší příčky. Točící se vítr po jeho skoku na konci startovní listiny změnil směr a většina ze zbytku pole měla příznivější letové podmínky.

Vítěz tří závodů z této sezóny a předsoutěžní spolufavorit na celkový triumf v Turné byl dvanáctý, jeho ztráta na třetí místo Japonce Noriakiho Kasaie ale nebyla velká - necelých šest bodů. Ani v druhém pokusu neměl více štěstí. V bezvětří přidal 125,5 m a stačilo to na průběžné první místo, ale jen na konečné desáté, které připojil k sedmému z Oberstdorfu a jedenáctému z Ga-Pa. Ostatním foukalo většinou proti ...

"Skoky byly výborné, měl jsem z nich dobrý pocit, ale bohužel dneska mi podmínky absolutně nepřály," hodnotil Koudelka v rozhovoru pro Český rozhlas. "Když jsem viděl, co tam měli Freitag nebo Kraft, tak se ty metry skáčou hned lépe, než když člověk připočte dva body za vítr," upozornil na výhodu delšího skoku před připočtem bodů za vítr v zádech.

Na stupně vítězů mu dnes chybělo přitom pár metrů. "Ale to nebylo ovlivněné mnou, ale bohužel tím počasím. Byla to loterie, vítr se točil. Věřím tomu, že kdybych měl podmínky jako Freitag, tak bych těch 132 metrů skočil taky," ujistil. Po nevydařených dvou závodech v Německu ale dnes cítil výkonnostní posun. "Bylo vidět, že tam je velký pokrok, ale když nejsou podmínky, tak výš pomýšlet nejde," zopakoval.

Celkově už na stupně Koudelka ztrácí propastných 34,5 bodu. Ve Světovém poháru klesl na třetí místo o bod za Krafta.

Matura se dočkal postupu

Jan Matura (v kvalifikaci 44.) se neúspěšně utkal s Kasaiem, 121,5 m sice vypadalo slibně, ale na 128,5 m japonského veterána, jenž v Oberstdorfu v přímém souboji porazil Koudelku, to přece jen bylo málo. Matura čekal, jestli se vejde do pětice šťastných poražených. A dočkal se kýženého postupu mezi elitní třicítku, a to z 22. místa. Ve druhém kole skočil 111 m a pohoršil si na 26. místo.

Vítěz Turné z roku 2006 Janda obsadil v kvalifikaci 18. pozici, v prvním kole prohrál s průběžně druhým mužem miniseriálu Peterem Prevcem, nevešel se ani mezi pětku nejlepších poražených, kteří také šli do druhé části. Proti Slovincovým 123,5 m dal jen 111,5 m, skončil šestačtyřicátý.

Freitag se po prvním skoku dělil o vedení s Kraftem, který se blýskl rekordem můstku 137 metrů. V druhém kole dokonce další rakouský skokan a lídr SP Michael Hayböck ještě metr přidal, ale po dopadu si sáhl levou rukou na zem a skončil šestý. V celkovém pořadí Turné se posunul na druhé místo před Slovince Petera Prevce, jenž obsadil jedenáctou pozici.

V pondělí je na programu kvalifikace posledního závodu Turné v Bischofshofenu, závod by se měl konat v úterý. "Nemám ten můstek moc rád, je tam dlouhý a mírný nájezd, nedostanu tam ten impulz do nohou," řekl Koudelka. Podobné pocity však měl třeba letos i v Lillehammeru, kde mu můstek rovněž neseděl, ale vyhrál tam. "Takže je to jedno," dodal.