Štěpánek a Benešová postoupili na French Open do 2. kola

PAŘÍŽ/PRAHA

Do druhého kola tenisového Roland Garros postoupili jak Iveta Benešová, tak Radek Štěpánek. Jediným neúspěšným Čechem nedělního programu je Jan Hernych. Štěpánek si poradil ve třech setech s Argentincem Gaudiem, Benešové ve druhém setu za stavu 7:5 a 4:1 pro Češku vzdala Němka Görgesová. Jan Hernych podlehl Chorvatovi Čiličovi.

Osmnáctý nasazený Štěpánek, jenž měl před začátkem turnaje týdenní výpadek způsobený zraněním, vyřadil ve třech setech pařížského šampiona z roku 2004 Gastona Gaudia. Souboj třicetiletých hráčů vyhrál český favorit 6:3, 6:4 a 6:1.

Štěpánek ztratil ve dvouhodinovém utkání svůj servis pouze jednou v nejvyrovnanějším druhém setu za stavu 4:3. Gaudio, jenž se vinou dlouhodobé ztráty formy propadl až na 359. místo žebříčku, tak sice vyrovnal na 4:4, ale následně opět neudržel své podání a set prohrál. Ve třetí sadě už Štěpánek dominoval.

Ve druhém kole se český daviscupový reprezentant utká poprvé v kariéře s domácím Mathieum Montcourtem, jemuž v neděli vzdal soupeř Lu Yen-hsun z Tchaj-wanu po prvním setu. Čtyřiadvacetiletému Francouzovi patří 125. místo v žebříčku.

Benešové vzdala Görgesová

Ani ženská česká jednička Iveta Benešová neztratila set a po pomalejším začátku Němku Julii Görgesovou. Dvaatřicátá nasazená hráčka vedla 7:5 a 4:1, když její dvacetiletá soupeřka zápas vzdala.

Jediná nasazená Češka Benešová nevstoupila do svého zahajovacího utkání dobře a brzy prohrávala 0:3. "Ze začátku jsem moc nestíhala, ona jela výborně, docela jsem koukala," řekla. Pomalu se dostávala do rytmu, protože byla v posledním měsíci a půl dvakrát nemocná. "Bylo těžké se zase do zápasu dostat," konstatovala.

Na nelichotivý vývoj zareagovala změnou taktiky, protože úvodní plán hrát přes "slabší" forhend soupeřky nevyšel. "Když mi ho tam asi podesáté zabila, tak jsem si říkala, takhle ne. Zkusila jsem to trochu změnit, přitlačila a víc ji rozběhala," řekla Benešová.

I díky tomu získala ztracené podání zpátky, za stavu 6:5 prorazila servis Görgesové znovu a set vyhrála. V druhé sadě už zkušenější Benešová dominovala a Němka za nepříznivého stavu 1:4 utkání vzdala. "Byla klika, že se jí udělalo špatně, asi z toho vedra, možná z jídla, nevím. Ona říkala, že jí je špatně od žaludku, prý jedla předtím, než skrečovali zápas před námi," uvedla.

Příští soupeřkou šestadvacetileté Češky bude Ruska Alla Kudrjavcevová. Pokud Benešová znovu uspěje, vyrovná postupem do 3. kola své pařížské maximum z minulého roku.

Hernych nestačil na Čiliče

Třetí český tenista v nedělním programu Hernych prohrál s nasazenou třináctkou Marinem Čiličem z Chorvatska relativně hladce 0:6, 4:6, 3:6, ale zápas se hrál dvě a půl hodiny. Problémem Hernycha byl jeho servis, při kterém čelil 27 brejkbolům.

"Bylo to hrozně těžký. Vůbec neudělal chybu, já jsem byl nějakej tuhej, a než jsem se uvolnil, bylo to 0:9," řekl Hernych. "Ve druhém jsem měl brejkbol na 5:4, ale vyhodil jsem jednoduchý míč mimo a nevyšlo to. Ve třetím jsem už nemohl," dodal.

French Open (dotace 16,15 miliónu eur):
Muži:
Dvouhra - 1. kolo:
Štěpánek (18-ČR) - Gaudio (Arg.) 6:3, 6:4, 6:1, Čilič (13-Chorv.) - Hernych (ČR) 6:0, 6:4, 6:3.