Rubriky:

Odjinud

Ostřílený predátor vyběhl na Everest podruhé během jediného týdne. A bez kyslíku

29. května 2017 08:05 - Praha

Mount Everest platil dlouhá staletí za neposkvrněný a nedosažitelný. Ještě na počátku minulého století stále nebylo jasné, zda se lidem podaří stanout na vrcholu nejvyšší hory světa, a nevrátivší se Irvine s Mallorym nedali příliš mnoho odpovědí na tyto otázky. Poprvé se podařilo Everest zdolat Novozélanďanovi Hillarymu v doprovodu Šerpy Tenzinga až v roce 1953. Tou dobou už si hora vyžádala nesčetně lidských životů a k jejímu prvnímu zdolání byly použity kyslíkové přístroje. Dnes už zná historie jméno muže, který na vrchol doslova vyběhl – bez přídavného kyslíku a bez použití fixních lan.

 

facebook K. Jornet

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Kilian Jornet, drobný Španěl, vyběhl do výše 8 848 metrů nad mořem hned dvakrát během jediného týdne. Což už samo o sobě představuje velmi obdivuhodný výkon. Poprvé španělský horský vytrvalostní běžec a skialpinista stanul na vrcholu 22. května. Jeho projekt Summits of My Life (Vrcholy mého života) zahrnuje vyběhnutí na vrchol a následné seběhnutí zpět všech významných vrcholů planety. V roce 2012 začal úřadovat na Mont Blancu a Matterhornu, zdolal tímto způsobem i nejvyšší vrcholy Severní a Jižní Ameriky (Denali a Aconcaguu).

Extrémní Španěl je nejlepší. Zjistěte proč

Na Everestu se ovšem Jornetovi napoprvé úplně nezadařilo. V jediném zátahu sice po 26 hodinách doběhl ze základního tábora u kláštera Rongbuk ve výšce 5100 m n. m., nicméně po cestě jej začaly trápit problémy s žaludkem. Každých několik metrů jej zastavily křeče a zvracení. Z vrcholu běžec sestoupil pouze do předsunutého základního tábora ve výšce 6500 m n. m. s myšlenkou na možné zopakování pokusu. Vše záviselo na jeho stavu, ale také na počasí. To Jornetovi udělalo čáru přes rozpočet už v minulém roce, kdy z dobývání nejvyššího vrcholu právě kvůli nepřízni počasí sešlo.

Letos byla hora k Jornetovi smířlivější a nechala ho stanout na svém vrcholu už podruhé. Stalo se tak 27. května v 9 hodin večer místního času. Z předsunutého základního tábora v 6500 metrech nad mořem vyrazil ve dvě hodiny ráno, aby se po 29 a půl hodinách do něj po úspěšném výkonu opět vrátil. „Jsem velice šťastný, že se mi to opět podařilo! Dnes jsem se cítil dobře, ačkoli foukal silný vítr a rychlý postup vpřed byl velmi těžký. Myslím si, že zdolání Everestu dvakrát během jednoho týdne bez přídavného kyslíku otevírá zcela novou oblast možností v alpinismu a já jsem velice rád, že se mi to podařilo," překypoval běžec nadšením v táboře.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce