Rubriky:

Odjinud

Mohl vyhrát, raději ale k vítězství pomohl rivalovi

11. srpna 2017 08:44 - Portland

Pro někoho nepochopitelná věc, jednání příčící se sportovní soutěživosti, pro někoho naprostá přirozenost, nad níž nemusí přemýšlet ani zlomek vteřiny. Při náročné terénní desítce zkolaboval loňský šampión. Jeho hlavní pronásledovatel a s nejvyšší pravděpodobností možný vítěz v cílové rovince raději pomohl svému rivalovi, než by si snadno doběhl pro cenné vítězství.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Závod na 10 kilometrů Beach to Beacon v Maine ve Spojených státech amerických. Velmi rychlý a velmi náročný přespolní závod, jehož ceněnou trofej si loni odnesl Jesse Orach. Ten se stal také letos hlavním favoritem a pro mnohé hlavním terčem sportovních útoků. Napětí a tlaky byly patrné už na startu, Jesseho skalp chtěli snad všichni.

Zalitá vlastní krví sice nevyhrála, ale dokončila, co začala

Favorit se své úlohy dobře zhostil, od začátku nasadil velice ostré tempo a udržoval si vedení. Sto metrů před cílem se však skácel k zemi. Kolaps z přehřátí organismu. Robert Gomez, který byl favoritovi po celou dobu v patách, by mohl už jen ladně doběhnout do cíle a získat zlatý kov. Neudělal to. Místo toho následovalo něco úplně jiného. Gesto, které ostatním vyrazilo dech. „Tohle se nevidí příliš často," shodují se očití svědci přímo z místa.

Gomez ještě zachytil téměř bezvládné tělo Oracha a podpíral jej a tlačil před sebou až za cílovou linii. Mohl být první, k prvenství ale pomohl někomu, koho vůbec neznal a viděl jej jednou v životě, předchozí den na krátkou chvilku na tiskové konferenci. „Běžel prostě lépe, dal tomu víc než já," vysvětloval v cíli Gomez. „Já si nezasloužil vyhrát," zněla jeho závěrečná slova.

Gomez nejprve na trati ztrácel až 30 vteřin na vedoucího běžce, později jej ale dohnal, dle jeho slov ovšem jen díky favoritově indispozici. Cílovou čáru překonali oba ve stejné vteřině za úctyhodný čas 31:31. 34letý Gomez dopomohl k obhajobě titulu o jedenáct let mladšímu Orachovi. Pikantní na celé události je, že Robert Gomez se o zisk titulu snažil posledních deset let. Nyní měl obrovskou příležitost, která se možná už nebude opakovat. Přesto se ale rozhodl obětovat své vlastní vítězství ve prospěch někoho jiného.

Po doběhu strávil staronový vítěz více než hodinu ve stanu zdravotníků. Ti později sdělili tisku, že Orachova tělesná teplota byla na konci závodu 41,6 °C.

kü, Sport.cz

Co byste udělali na Gomezově místě?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce