Rubriky:

Německo

Nula byla blízko, mrzelo po bundesligové premiéře Pavlenku. Na němčinu si při utkání netroufá

22. srpna 2017 07:45 - Brémy/Praha

V červenci přestoupil gólman Jiří Pavlenka ze Slavie do Werderu Brémy a hned si vybojoval místo jedničky. V bundesligové premiéře na hřišti Hoffenheimu chybělo šest minut, aby pětadvacetiletý fotbalista vychytal svoji první nulu. "Dělilo nás šest minut od remízy v Hoffenheimu, takže teď převládá velké zklamání. Byl by to v úvodu bundesligy určitě dobrý výsledek. Bohužel jsme zápas nedokázali dotáhnout až do konce," mrzelo českého brankáře.

 

Sarbach Joerg, ČTK

Dala se gólová střela Kramariče chytit?

Kdybych stál tam, kam šel míč, tak ano. Já ale reagoval na Kramaričovu střelu, míč trefil do ramene spoluhráče v obraně Bauera, odrazil se na druhou stranu, mně do protipohybu. Už jsem neměl šanci pohyb změnit. Vyloženě nešťastný gól, protože jinak bych balón měl, možná by šel i vedle branky.

Po zápase jste byl hodnocen velmi pozitivně. Měl jste několik dobrých zákroků. Který byl nejtěžší?

Pár sekund před inkasovaným gólem na mě šel německý reprezentační útočník Gnabry sám z úhlu. Ránu jsem mu nohou vyrazil. Nakonec ale tenhle zákrok z hlediska výsledku nebyl k ničemu.

Stihl jste prohodit pár slov s Pavlem Kadeřábkem z Hoffenheimu?

Opravdu jen pár. Popřál jsem mu hlavně hodně štěstí při odvetě v Liverpoolu, kdy budou hrát o Ligu mistrů.

Jaké máte první dojmy z bundesligy? Je to větší jízda než česká nejvyšší soutěž?

Je to nesrovnatelné. Atmosféra, rychlost, kvalita a všechno kolem je výš než u nás, ale to mě nepřekvapilo. Na bundesligu jsem se moc těšil, škoda že premiéra nedopadla.

Ale pozici jedničky mezi tyčemi ve Werderu máte...

Dostal jsem důvěru na první zápas. Ale neznamená to, že mám místo v brance natrvalo. Bude záležet na mně, jak budu důvěru trenérovi splácet svými výkony. Věřím, že dobře.

Čeští fotbalisté po přestupu do bundesligových týmů říkají, že už jen tréninky jsou mnohem náročnější, než co znali z domova. Máte stejný pocit?

Přesně tak. Všechno je především ve větším tempu, ve velké intenzitě. Neměl jsem čas se rozkoukávat. Krátce po mém příjezdu jsme jeli na soustředění. Žádný čas na aklimatizaci v novém prostředí nebyl. Musel jsem si zvykat a sžívat se s týmem za pochodu. K tomu dlouhý čas trávený v osamění na hotelu. Není to jednoduché, ale cítím, že je vše postupem času lepší a lepší.

Pomáhají vám Theo Gebre Selassie a Jaroslav Drobný i mimo hřiště?

Samozřejmě, oni mluví plynule německy. Hlavně v začátcích, třeba když jsem potřeboval zařídit zdravotní pojistku a další věci. Vždycky je pozitivní, když přijdete do mužstva, v němž jsou čeští spoluhráči. Oba navíc znám z reprezentace.

Jak jste na tom s němčinou?

Mám za sebou tři lekce, takže krůček po krůčku do němčiny pronikám, pár slovíček a výrazů už si pamatuju.

V jakém jazyce se tedy domlouváte se spoluhráči?

Bez problémů v angličtině.

Zvládnete dirigovat obranu před sebou specifickými fotbalovými výrazy?

Křičím je na spoluhráče anglicky. Na tréninku ty výrazy volám německy. V zápase jsem si zatím netroufl. Přece jenom je ještě nemám úplně zažité a nechci, aby byl nějaký problém kvůli tomu, že jsem si nemohl hned vzpomenout na správný výraz.

V Česku je zvykem, že hráči společně zajdou čas od času posedět. Jaká je parta ve Werderu ve srovnání se Slavií?

Parta je tady v pohodě. Jsem v Brémách chvíli a už jsem do ní zapadl. Na společné večeři jsem byl s Theem a Jaroslavem ještě před prvním soustředěním. Ten měsíc, co tu jsem, mělo všechno rychlý spád, nebyl čas na větší akci.

Žijete v Brémách sám a pořád na hotelu?

Už za mnou přijela přítelkyně, takže je to mnohem příjemnější. Dokonce jsme si stihli vybrat i byt, už nejsme na hotelu. Původně jsme chtěli malý domek se zahrádkou, ale byly v tom nějaké komplikace, museli bychom dlouho čekat. To se nám nechtělo, tak jsme si vybrali pěkný byt a už si ho pomalu zařizujeme.

Brémy jsou velmi hezké město. Už vám ho čeští spoluhráči ukázali?

Pár míst už jsme viděli, ale na bližší poznání zatím nebyl čas. Soustředění, tréninky, zařizování nezbytných formalit, to zabralo prakticky všechen čas. Teď už dostala sezóna pravidelný zápasový rytmus, takže přijde i čas na poznání Brém.

Petr Čech šel kdysi do velkého fotbalu cestou přes menší klub, francouzské Rennes. Werder je větší, ale momentálně nepatří k německé špičce. Berete ho jako odrazový můstek?

Takhle teď vůbec nepřemýšlím. V první řadě se musím zabydlet, udělat všechno pro to, abych byl pro klub prospěšný, to znamená dobře a pravidelně chytat. Když se mi to podaří, uvidím, co bude dál.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Německo

Filtr článků - Německo


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..