Rubriky:

Německo

Darida proti Trumpovi. Hertha jako první evropský klub podpořila protestující americké sportovce

17. října 2017 18:42 - Berlín

Zdaleka na ně v Německu nečekaly jen pochvalné komentáře, ale to neřešili. S rozhodností šli fotbalisté Herthy i s českou oporou Vladimírem Daridou do akce. Před ligovým zápasem se Schalke poklekli a ukázali solidaritu s hráči zámořské NFL, kteří protestují proti policejnímu zacházení s černochy v USA. A teď už vlastně i proti prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho některým postojům.

sntv

„Hloupé, v Berlíně poněkud nepatřičné," nevyjádřil nadšení nad akcí hráčů Herthy komentář na webu Bild.de. Historicky odkázal i na tanky s vlajkou USA, které kdysi stály na Checkpointu Charlie v tehdy rozděleném Berlíně a posílaly Moskvě signál, že Američané budou za všech okolností bránit Západní Berlín. I za cenu nasazení vlastních životů.

Pokleknutí je reakcí na ryze aktuální záležitost americké reality. Hertha jako první v bundeslize a zřejmě v celé Evropě jednoznačně podpořila to, co před časem načal hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick. Během hymny pokleknul před zápasem. On a po něm i řada dalších sportovců tím vyjadřují podporu hnutí proti policejnímu násilí na černoších.

Aktéři těchto protestů se pak stali adresáty kritických vyjádření. Prezident Trump opakovaně omílá, že jde o znevažování amerických symbolů, zastánci si naopak vedou svou, že jde o náležité vyjádření podpory společenským křivdám. Potažmo adekvátní protest proti Trumpovi. Amerika je rozdělena.

Hertha znamená rozmanitost

Bild se vyjádřil celkem jednoznačně negativně. Ale jinak se pokleknutí hráčů z německé metropole stalo spíše krokem, který je kvitován. Na kolena šli i trenér Herthy Pál Dárdai, manažer Michael Preetz a další zaměstnanci klubu.

„Nežijeme v osmnáctém století. Jsou ale někteří lidé, kteří myšlenkově ještě nejsou tak daleko. Pokud můžeme zkusit někoho doučit, je to dobré," vyjádřil se k akci bek Herthy Sebastian Langkamp.

"Hertha BSC znamená rozmanitost, toleranci a odpovědnost! Za Berlín, který bude v budoucnu i nadále kosmopolitní," stojí na klubovém twitteru. Víceméně v souladu s tím, jak se vyjadřují někteří sportovci za oceánem.

Velké a důležité gesto

Trump na jejich postoje reagoval tím, že vlastníci klubů nemají tolerovat bojkot hymny a protestující vyhodit. Americký viceprezident Mike Pence opustil utkání NFL Indianapolis Colts - San Francisco 49ers právě proto, že hráči poklekli.

V Německu zřejmě nikdo neodcházel. „Vždy jsme byli proti diskriminaci všeho druhu, proti rasismu. Jsme Berlín, jsme kosmopolitní město a jsme pro rozmanitost. To chtěl tým ukázat," vyjádřil se manažer Preetz.

„Velké a důležité gesto," objevila se pochvala i na stránkách německé ligy DFL.

Hertha pak se Schalke prohrála 0:2.

vap, Sport.cz

Bylo podle vás vhodné, že hráči Herthy na dálku podpořili americké sportovce?


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..