Olomouc zaplatí za rasismus pokutu, na kobereček půjde i Sparta

18. června 2020 17:05 - Praha
(Aktualizováno: 18. června 2020 17:40)

Letitý problém se znovu vrátil na české stadiony. Disciplinární komise potrestala Sigma Olomouc za nevhodné pokřiky a rasistické chování fanoušků v utkání proti fotbalistům Viktorie Plzeň peněžitou pokutou ve výši 120 tisíc korun. Ze stejného důvodu pak zahájila řízení s pražskou Spartou kvůli pohárovému duelu rovněž s Plzní.

 

Luděk Peřina, ČTK

Návrat fanoušků do hledišť po koronavirové pauze se moc nepovedl. Fanoušci Olomouce v nedělním duelu rasisticky uráželi plzeňského Jeana-Davida Beauguela z Plzně. Sigma za ně pro porušení povinností pořadatele zaplatí pokutu 120 tisíc korun.

„Klub na utkání vpustil osoby, za které za současných mimořádných podmínek nese zvýšenou míru odpovědnosti," předesílá Richard Baček, předseda disciplinární komise.

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o chování několika jednotlivců, nepřistoupili jsme k jiné formě trestu a rozhodli o peněžité pokutě. Pokud by se podobné projevy fanoušků opakovaly nebo by probíhaly v masivnější míře, budeme nuceni přistoupit i k jiným formám trestů včetně možného uzavření částí stadionu, jak umožňuje disciplinární řád," varuje Baček.

Beauguela na Hané rasisticky uráželi. Chce se mi zvracet, reagoval útočník Plzně

"Rasistické projevy fanoušků na ligových stadionech nelze tolerovat a takové chování je zcela nepřípustné. Na druhou stranu reakce pořádajícího klubu po spáchání samotného přečinu fanoušky byla příkladná, některé z nich identifikoval, ze stadionu vyvedl a podle našich informací bude spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení na jejich potrestání. Zároveň nás klub informoval, že dotyčným osobám zakázal na neurčito vstup na stadion. Věříme, že bude pokutu po pachatelích vymáhat, aby došlo k potrestání skutečných viníků," dodává předseda disciplinárky.

Slavia platí za pyro před branami

Tři dny po duelu na Hané narazila Viktoria na rasismus znovu. Ve středu fanoušci Sparty hučeli na Kayambu v semifinále domácího poháru. Proto se před komisí bude zodpovídat i letenský klub.

Nevidím důvod, proč tady zůstávat! Beauguela vyhání rasismus z české ligy

Slavia zaplatí za fanoušky pokutu ve výši 20 tisíc korun. V ligovém duelu s Plzní mohli být ještě jen za branami, přesto použitím pyrotechniky v bezprostřední blízkosti stadionu způsobili přerušení utkání.

„Za výtržnost se považuje i použití pyrotechniky v bezprostřední blízkosti stadionu. V tomto případě sice nedošlo k pronesení pyrotechniky na stadion, nicméně došlo k použití pyrotechniky, které i tak mělo vliv na vývoj utkání. Zápas byl přerušen na téměř dvě minuty, což bylo v našem posouzení rozhodující. Navíc se tak stalo na pozemku, který klub samotný užívá," vysvětluje Baček.

Pokud jde o tresty za vyloučení, jedno utkání si nezahrají Kingue (Příbram), Kuchta (Liberec) a Kladrubský (České Budějovice). Stop na 3 zápasy vyfasoval Petržela (Slovácko), jedno utkání už si odpykal ve 30. kole.

dos, Sport.cz

Časová osa: Fortuna liga 2021/22

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..