Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Slavia může řešit finanční problémy insolvencí

13. října 2010 15:02 - PRAHA

Vedení fotbalové Slavie připouští, že jednou z variant řešení finančních potíží může být i to, že se klub sám navrhne do insolvence. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl ředitel klubu Miroslav Platil.

 

Petr Horník, Právo

Důvodem finančních problémů je především skutečnost, že Slavia dluží 112 miliónů korun svému někdejšímu majiteli, britské skupině ENIC. Dluh sice uznává, ale usiluje o splátkový kalendář, zatímco Britové chtějí celou částku okamžitě. Soud v Londýně rozhodl už v červenci, ale na Slavii zatím rozsudek nedorazil.

Platil řekl, že se připravuje i na to, že soud bude požadovat splatit dluh neodkladně. "Pokud se tak stane, svolám valnou hromadu, na které vyzvu akcionáře, aby situaci nějak řešili. Pokud se jim to nepodaří, budu muset vyhlásit na Slavii insolvenční stav," přiznal Platil.

To by pro Slavii znamenalo velké komplikace. Vedení klubu by převzal insolvenční správce, kterého by jmenoval buď věřitelský výbor, nebo soud. Správce by měl za úkol uspokojit zájmy jednotlivých věřitelů nebo připravit klub na změnu vlastníka.

Ten v současné Slavii není zcela jasný, protože klub jméno majitele oficiálně nezveřejnil. Poslední veřejné prohlášení o vlastnictví klubu je z roku 2008, kdy majoritu akcií měli držet členové představenstva Tomáš Rosen a Petr Doležal. U Doležala, který klub již opustil, to však neplatí a celá akcionářská struktura je nejasná.

Dluh vznikl tím, že ENIC byl sice majoritním akcionářem klubu, ale financoval ho částečně prostřednictvím půjček. Ty byly zčásti splaceny, ale 112 miliónů korun ještě zůstává.

Licenční manažer ČMFS Stanislav Rýznar uvedl, že o této možnosti řešení slávistických potíží dosud neslyšel. "Ale když se některý klub dostane do finančních problémů, tak na prvním místě je jednání. Licenční komise nemá za cíl klub zlikvidovat, ale problém se pokusit odstranit," řekl ČTK Rýznar.

Připustil ale, že nejhorší verzí při neplnění podmínek je odejmutí licence. Bez té se první liga hrát nedá. "Nejdříve ale lze klub napomenout, udělit pokutu či odečíst body," dodal Rýznar.

ČTK

  1:4 Karviná - Sparta 1:4   dohráno
20200531T18:00:00+0200
Karviná vs. Sparta
Karviná vs. Sparta
Karviná
Sparta

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..