V korupční fotbalové kauze padne rozsudek na konci října

7. října 2011 11:14 - OLOMOUC

Rozsudek v korupční kauze mezi fotbalisty Sigmy Olomouc a Bohemians Praha padne 25. října. Olomoucký soudce dnes dopoledne definitivně uzavřel dokazování, prostor dal i závěrečným řečem. Žalobce znovu navrhl všechny aktéry potrestat. Již dříve pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty, neboť podle něj se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhájci naopak žádají zproštění. Olomoucká strana tvrdí, že se nepodplácelo. Zástupci Bohemians Praha naopak přiznávají, že k předání úplatku došlo, ale z jejich strany nešlo o trestný čin.

 

Vladislav Galgonek, ČTK

Z podplácení je obžalován olomoucký brankář Petr Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha před dvěma lety údajně předal 300.000 korun, které měly zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. Tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku. Na aféru upozornil Kapr až loni v březnu.

"Drobisz stoprocentní alibi rozhodně nemá, jeho pohyb na stadionu nikdo nesledoval, přesvědčivé nebyly ani výpovědi členů ochranky," uvedl dnes státní zástupce Petr Matoušek. Podotkl, že na svých závěrech, které vyřkl již na konci července, trvá. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá i peněžité tresty. Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50.000 korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20.000 korun.

Obhájci naopak žádají zproštění. "To, že se skutek stal, je zřejmé. Je pouze otázka, zda se tím někdo dopustil trestného činu. Není naplněna subjektivní stránka, úmysl přijmout úplatek," uvedl jeden z obhájců střížkovské strany. "Celou dobu jsem mluvil pravdu," uvedl Zoubek, stejně jako Obermajer. "Pokusil jsem se odhalit korupci, ke které skutečně došlo. Nevidím jiný důvod, proč bych to dělal, než to, že to byla má občanská povinnost. Bohužel jsem v tom amatér," podotkl Kapr.

Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. "Zaráží mne, že na obálce s penězi nejsou žádné otisky. Řešíme úplatek a nemáme ani bankovky. Důkaz byl zmařen a peníze byly poslány na účet, i to je odhalování korupce. Nemáme ani SMS, telefony. Tvrdí se, že byla odhalována korupce, ale všechny důkazy byly zmařeny. Zůstala výpověď pana Obermajera proti výpovědi pana Drobisze," uvedl obhájce. "K žádné korupci nedošlo," tvrdil. "Je to poučení do života. Byl jsem vtažen do hry, která není o mně. Věřím, že tady zvítězí pravda," řekl ve svém posledním slově Drobisz.

Soudce dnes v kauze přistoupil již k třetí konfrontaci. Svou verzi pravdy si z očí do očí vyříkali Drobisz a Obermajer. Ačkoliv oba před soudem přísahali na svou rodinu a své děti, každý z nich si trval na svém. Drobisz tvrdil, že žádný úplatek nikomu nedal, Obermajer naopak, že ano.

Úplatkářská aféra vypukla poté, co loni v březnu Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem Olomouc - Bohemians Praha (hraným v květnu 2009 s výsledkem 3:0) zaplatil domácí klub soupeři 300.000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal Drobisz.

Kauzu soud rozplétá od května. Soudní jednání doprovázely po celou dobu tajné nahrávky, dopisy soudci, ale i urážky a napjaté emoce. Vztahy mezi vedením olomouckého klubu poodkrývala také četná e-mailová korespondence, kterou soudce četl během dokazování. Jedním z důkazů při soudu byla i tajná nahrávka bývalého sportovního šéfa olomouckých fotbalistů Jiřího Kubíčka s pokladníkem klubu. Na audiozáznamu se mluví o machinaci s penězi, pokladník však tvrdil, že šlo o nacvičený rozhovor.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky již olomoucký klub včetně brankáře Drobisze a Kubíčka potrestala. V opakovaném řízení ve čtvrtek Sigmě znovu odečetla devět bodů a udělila pokutu čtyři miliony korun. Drobisz má distanc na rok a půl, Kubíček nesmí ve fotbale působit dva roky.

ČTK

ČT sport Bohemians 1905 - Ostrava dnes 18:00
20210416T18:00:00+0200
Bohemians 1905 vs. Ostrava
Bohemians 1905 vs. Ostrava
Bohemians 1905
Ostrava

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..