Karviná - Slavia 1:3Mistr zapnul ve druhém poločase, Karviná nestačila

51. Sima 0 : 1
61. Kuchta 0 : 2
82. Qose 1 : 2
85. Olayinka 1 : 3

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 16. kole první ligy v Karviné 3:1 a upevnili si vedení v tabulce. Všechny branky padly až po pauze. V 51. minutě otevřel skóre Abdallah Sima a za 10 minut přidal druhý gól Jan Kuchta. V 82. minutě sice snížil z penalty Kristi Qose, ale poslední slovo měl střídající Peter Olayinka. V nastavení ještě dostal červenou kartu domácí brankář Petr Bolek.

Zleva Michal Papadopulos z Karviné a Abdallah Sima ze Slavie.

Slavia jako jediná v ligové sezoně stále drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovala už 27 utkání po sobě. Na druhý Jablonec má vršovický obhájce trofeje devítibodový náskok. Karviná poslední tři kola prohrála a zůstala na 11. příčce.

Pražané předloni v posledním vzájemném duelu v Karviné pouze remizovali bez branek a také dnes se zpočátku nemohli prosadit. Podle očekávání sice byli aktivnější, ale za celou první půli si nevytvořili gólovou šanci.

Domácího brankáře Bolka do přestávky výrazněji zaměstnal jen Stanciu, který ve 34. minutě po pěkné kombinační akci vystřelil k tyči, ale gólmana nepřekonal. Krátce nato upadl ve vápně hostující Sima, sudí Pechanec však po poradě s videorozhodčím penaltu neodpískal.

Změny Slavii pomohly

Do druhé půle poslal slávistický trenér Trpišovský dva střídající hráče Baha s Olayinkou a Pražané brzy otevřeli skóre. V 51. minutě po rohu vrátil míč u levé tyče před branku Hovorka a Sima z několika kroků doklepl míč do sítě. Devatenáctiletý senegalský podzimní objev dal ve svém 10. ligovém utkání osmý gól a potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce.

Zleva Martin Šindelář z Karviné a Abdallah Sima ze Slavie.

V 61. minutě hosté zvýšili a prosadil se i druhý nejlepší kanonýr Pražanů v ligovém ročníku. Kuchta po Provodově pasu postupoval od půlky hřišti na Bolka, v souboji si poradil s Šindelářem a brejk s přehledem zakončil. Slávistický útočník navázal na dva góly z úvodního jarního kola proti Olomouci a v této sezoně nejvyšší soutěže se trefil popáté.

Kuchta poté mohl skórovat znovu, ale s přispěním Bolkovy teče těsně minul. Domácí v druhé půli prakticky nehrozili, přesto stihli zápas ještě na chvilku zdramatizovat.

Jan Kuchta v souboji s obranou Karviné

Sudí Pechanec se po zásahu videorozhodčího vrátil k faulu slávisty Holeše na střídajícího Čmelíka a nařídil penaltu. Zatímco v úvodním jarním kole Slezané pokutový kop neproměnili, tentokrát albánský záložník Qose nezaváhal a snížil.

Naději na remízu ale drželi domácí jen tři minuty. Poté utekl po pravé straně Sima a jeho centr v 85. minutě uklidil do sítě střídající Olayinka. V páté minutě nastavení Musovu střelu do prázdné branky vyhlavičkoval Kokovas. Předtím domácí gólman Bolek trefil před vápnem bývalého spoluhráče Lingra a byl vyloučen.

16. kolo první fotbalové ligy:
MFK Karviná - Slavia Praha 1:3 (0:0)
Branky: 82. Qose z pen. - 51. Sima, 61. Kuchta, 85. Olayinka. Rozhodčí: Pechanec - Blažej, Novák - Julínek (video). ŽK: Smrž, Dramé, Papadopulos, Santos. ČK: 90.+5 Bolek (všichni Karviná). Bez diváků.
Karviná: Bolek - Santos, Dramé, Šindelář, Twardzik (90. Kokovas) - Mikuš (71. Haša), Smrž (71. Čmelík), Qose, Herc (83. Janečka), Ostrák - Papadopulos (71. Tavares). Trenér: Jarábek.
Slavia: Kolář - Masopust (46. Bah), Kúdela, Hovorka, Bořil - Holeš, Provod - Sima (88. Lingr), Stanciu (86. Traoré), Oscar (46. Olayinka) - Kuchta (77. Musa). Trenér: Trpišovský.