Daridovy proměny. Během jediného týdne z náhradníka zase reprezentačním kapitánem

22. března 2019 09:48 - Londýn

Dorazil na reprezentační sraz jako náhradník povolaný na poslední chvíli, dnes večer ovšem vyrukuje ve fotbalovém chrámu v londýnském Wembley k úvodnímu duelu kvalifikace o EURO 2020 proti Angličanům nejspíš s kapitánskou páskou. Přímo bláznivou proměnou své role v národním týmu si prošel během jediného týdne legionář z berlínské Herthy Vladimír Darida.

Sport.cz

Při nominaci na úvodní zápas kvalifikace a na následnou přátelskou konfrontaci s Brazílií reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý váhal, zda Daridu do národního mužstva povolat. Po dalším zranění, s nímž se musel vyrovnávat, v bundeslize nenastupoval a ani trenér, ani Darida sám nevěděli, jak na tom vlastně je.

S výjimečným srazem se už loučil

„Opravdu jsem se obával, že problémy se stehenním svalem mohou být vážnější, než se původně zdálo. Vypadalo to, že mám sval natržený a nezahraju si čtyři pět týdnů," přiznává Darida, že už se v duchu loučil s představou, že si proti Anglii a Brazílii zahraje.

TK Jaroslava Šilhavého před kvalifikací na Euro 2020

Reuters

„Magnetická rezonance naštěstí ukázala, že zranění zase až tak vážné není, tak jsem dělal všechno pro to, abych se na hřiště co nejdřív vrátil. Abych stihl nějaký zápas za Herthu a řekl si o nominaci," netají, že si výjimečný sraz národního týmu vyplněný duely s prvotřídními soupeři nechtěl nechat ujít.

Jakmile absolvoval v klubu týdenní trénink a při utkání juniorky si během hodiny na hřišti ověřil, jak na tom je, hlásil na Strahov: „Cítím se se dobře, stehno ani při zátěži nebolí, mohu přijet."

Dodatečného pozvání do reprezentace se tudíž dočkal a po čtyřdenní přípravě v Praze se jeho pozice dokonce úplně otočila.

Čtyřiapadesátý start přidá ve Wembley

Zase bude kapitánem národního týmu. Opět dostane pásku, kterou po něm na podzim převzal Bořek Dočkal, ale teď před duely s Angličany a Brazilci ji zase odevzdal, neboť potíže se zraněným lýtkem ho z kádru vyřadily.

Trénink české fotbalové reprezentace ve Wembley

Karel Felt (Londýn), Právo

„V Hertě jsem toho sice moc neodehrál, ale zkušenostmi mohu být reprezentaci platný," připomíná mezi řečí Darida 53 startů za národní tým, které zatím nasbíral a jež z něho dělají nejzkušenějšího hráče české reprezentace.

Dnes večer přidá další. Čtyřiapadesátý. A ke všemu ve Wembley proti Angličanům, kteří to loni na světovém šampionátu v Rusku dotáhli až do semifinále a následně vyhráli svou skupinu Ligy národů, v níž si letos v červnu zahrají s Nizozemskem, resp. Švýcarskem či Portugalskem o celkový triumf.

„Proto nevěřím, že by nás jakkoli podcenili. Začíná kvalifikace a budou připraveni, i když malinkou výhodou by pro nás mohlo být, že jde o první zápas," netají Darida, že role českého týmu bude ve Wembley velice těžká.

Nepodělat se, připomíná staronový kapitán

Zvlášť když se bude muset obejít bez absentujícího Dočkala, který sice s mužstvem do Londýna přiletěl, ale zranění ho limituje natolik, že nastoupit nemůže.

Bude kapitánem. Záložník české fotbalové reprezentace Vladimír Darida během tiskové konference před utkáním v Anglii.

John Sibley, Reuters

„Všichni víme, že Bořek je kvalitní hráč. Chybět nám budou jeho konstruktivní přihrávky ve finální fázi, ale věřím, že ho týmovým výkonem dokážeme nahradit," nechal se slyšet Darida, na němž bude, aby právě Dočkala zastoupil.

„Pro každého z nás samozřejmě znamená večerní střetnutí víc než jiný zápas. Už proto, že se hraje ve Wembley a proti Angličanům k tomu, takže na vyprodaném stadionu bude panovat určitě náramná atmosféra. Nejsme tady ale proto, abychom si střetnutí užívali. Musíme se soustředit na náš výkon, nesmíme být křečovití a hlavně se nesmíme podělat," je staronovému reprezentačnímu kapitánovi nad slunce jasné, jaké základní premisy musí český tým splnit, aby mohl pomýšlet na úspěšný výsledek, a tudíž i vstup do kvalifikace.

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10161664341425644

zp (Londýn), Sport.cz

Jak skončí kvalifikační duel českých fotbalistů v Anglii?


  3:2 Nizozemsko - Ukrajina 3:2 dohráno
20210613T21:00:00+0200
Nizozemsko vs. Ukrajina
Nizozemsko vs. Ukrajina
Nizozemsko
Ukrajina
  3:1 Rakousko - S. Makedonie 3:1 dohráno
20210613T18:00:00+0200
Rakousko vs. S. Makedonie
Rakousko vs. S. Makedonie
Rakousko
S. Makedonie
  Skotsko - Česko dnes 15:00
20210614T15:00:00+0200
Skotsko vs. Česko
Skotsko vs. Česko
Skotsko
Česko
  Polsko - Slovensko dnes 18:00
20210614T18:00:00+0200
Polsko vs. Slovensko
Polsko vs. Slovensko
Polsko
Slovensko
  Španělsko - Švédsko dnes 21:00
20210614T21:00:00+0200
Španělsko vs. Švédsko
Španělsko vs. Švédsko
Španělsko
Švédsko

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

           
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..