Itálie - Řecko 2:0

Itálie v zeleném slaví postup na EURO 2020, Španělé český rekord nevyrovnali

12. října 2019 16:57 - Praha
(Aktualizováno: 12. října 2019 23:24)

Italští fotbalisté se po Belgičanech stali druhými účastníky ME 2020. Doma dnes porazili 2:0 Řecko a zvítězili i v sedmém utkání skupiny J. O triumfu "squadry azzury" rozhodl v 63. minutě z penalty Jorginho. Pojistku přidal o čtvrt hodiny později Federico Bernardeschi. Dánsko si doma poradilo se Švýcarskem 1:0 a bodově se dotáhlo na Iry. Ti hráli v Gruzii bez branek a nevyužili možnost výrazně se přiblížit postupu na šampionát.

Alberto Lingria, Reuters

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho postoupili na závěrečný evropský šampionát posedmé za sebou a celkově podesáté. Ovládnout turnaj se jim povedlo v roce 1968 před vlastními fanoušky. Na posledním Euru ve Francii skončili Italové ve čtvrtfinále.

Do hry o postup na šampionát se vrátila Bosna a Hercegovina, která doma porazila Finsko 4:1. Třetí Bosňané ztrácejí na druhé Finy tři zápasy před koncem dva body.

Kdepak v modrém. Fotbalisté Itálie se představili v kvalifikaci o postup na EURO 2020 proti Řecku představili v zelených dresech.

Bosnu poslal do vedení po necelé půlhodině hry Izet Hajrovič přesnou střelou na zadní tyč. Osm minut po něm zvýšil z penalty Miralem Pjanič, který se pak ještě v 58. minutě trefil tvrdou střelou pod břevno. Čtvrtý zásah obstaral Armin Hodžič. Debakl Finů zmírnil Joel Pohjanpalo.

Na Seveřany se mohla bodově dotáhnout Arménie, která ale překvapivě v Lichtenštejnsku remizovala 1:1 a na Finy ztrácí dva body.

Španělsko rekord nevyrovnalo

Španělé remizovali v Norsku 1:1 a po 14 kvalifikačních výhrách ztratili body poprvé od roku 2014, kdy prohráli 1:2 na Slovensku. Španělsko tak nevyrovnalo rekordní patnáctizápasovou sérii kvalifikačních výher České republiky z let 1995 až 2002.

Ntb Scanpix, Reuters

Trojnásobní mistři Evropy vedli v Oslu od 47. minuty díky Saúlovi, ale ve čtvrté minutě nastavení srovnal z pokutového kopu Joshua King. Španělský kapitán Sergio Ramos si v národním týmu připsal 168. start, čímž překonal rekord brankáře Ikera Casillase.

Pět bodů za Španěly jsou po výhře 4:0 na Maltě Švédové. Postarali se o ni Marcus Danielson, dvakrát z penalty Sebastian Larsson a vlastním gólem Andrei Agius.

Bod na Švédy ztrácí Rumunsko, které zvítězilo na Faerských ostrovech 3:0. Rumuni se prosadili až v 74. minutě, kdy po přihrávce slávistického záložníka Nicolae Stanciua skóroval George Puscas. Další branky přidali Alexandru Mitrita a Claudiu Keserü.

Euforie! Dánským hrdinou je Yussuf Poulsen. Právě on rozhodl o výhře v kvalifikačním duelu o postup na mistrovství Evropy 2020 nad Švýcarskem 1:0.

Ritzau Scanpix Denmark, Reuters

Dánsko porazilo doma Švýcarsko 1:0 a bodově se dotáhlo na Irsko, které hrálo v Gruzii bez branek. Irové byli v Tbilisi nejblíže gólu už ve 4. minutě, kdy obránce John Egan hlavou poslal míč do tyče.

Švýcaři v Kodani dvakrát trefili břevno. O výhře domácích rozhodl v 84. minutě Yussuf Poulsen, který tím z bojů o Euro vyřadil čtvrtou Gruzii. Švýcarsko ztrácí na Iry a Dány čtyři body, ale sehrálo o duel méně.