Irsko - Dánsko 1:1Češi díky Řecku drží třetí koš, postup na EURO slaví další dvě země. Italové nadělovali

Kvalifikace jde do finiše, pondělní večer odstranil další důležité otazníky. Fotbalové EURO 2020 zná další dva účastníky, ze skupiny D postupují Švýcarsko a Dánsko. Pro českou reprezentaci je podstatné, že díky vítězství Řecka nad Finskem si udržela před losem šampionátu reálnou šanci na nasazení ze třetího koše, a tudíž vyhlídky na o něco příjemnější skupinu. Hrozilo jí, že se v případě výhry Seveřanů propadne až do čtvrtého, posledního koše. Tam ji může poslat už jen vysoká výhra Maďarska ve Walesu.

Řečtí fotbalisté se radují z vyrovnávací branky

Los ještě žádný postup nezaručuje. Ale čím lepší nasazení, tím větší vyhlídky na přijatelnější soupeře.

Češi si čtvrteční výhrou nad Kosovem zajistili postup na EURO 2020. Pokud jde o nasazení, zavařili si pak nedělní porážkou v Bulharsku. Jelikož bylo předem takřka jisté, že Švýcarsko vyhraje v Gibraltaru a Švédsko porazí Faerské ostrovy, tým kouče Šilhavého potřeboval, aby Finsko nezvítězilo v Řecku.

Reprezentanti si v roli diváků na dálku užili trochu nervů. Finové v Řecku vyhráli poločas, ale domácí pak po přestávce skóre otočili a českému nároďáku třetí koš uhájili...

Češi ještě budou muset přečkat poslední hrozbu. Maďarsko nesmí v úterý vyhrát ve Walesu o čtyři góly nebo o tři 5:2, 6:3 a výše, což je velmi málo pravděpodobné.

Švýcarsko a Dánsko postupují

Fotbalisté Švýcarska a Dánska si jako osmnáctý a devatenáctý tým zajistili účast na šampionátu. Švýcaři na závěr kvalifikační skupiny D zvítězili na hřišti Gibraltaru 6:1, Dánové v přímém souboji o postup remizovali 1:1 v Irsku a obsadili druhé místo.

Na šampionátu, který se premiérově uskuteční ve 12 zemích, bude startovat 24 mužstev. Už dříve postoupily Česká republika, Anglie, Belgie, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Fotbalisté Švýcarska se radují z třetí branky do sítě Gibraltaru

Švýcarsku by sice k postupu stačila remíza, ale svěřenci Vladimira Petkovice v Gibraltaru neponechali nic náhodě. V desáté minutě se jako první trefil Cedric Itten, krátce po změně stran přidali další góly Ruben Vargas a Christian Fassnacht. V 74. minutě utkání lehce zdramatizoval Reece Styche, ale Loris Benito těsně poté vrátil hostům tříbrankový náskok. Pak si ještě druhou branku připsal Itten a v závěru uzavřel skóre švýcarský kapitán Granit Xhaka.

Irové byli aktivnější, ale neuspěli

Dánové už během první půle přišli v Dublinu o dva zraněné hráče Thomase Delaneyho a Andrease Corneliuse. Irové byli aktivnější, ale velkou příležitost si dlouho nevypracovali. Naopak hosté hned první šanci v 73. minutě proměnili díky Martinu Braithwaiteovi. Pět minut před koncem Matt Doherty vyrovnal, ale kýžený vítězný gól už ostrovní tým nestihl.

Itálie rozstřílela Arménii 9:1, vyhrála i desátý duel ve skupině J a rekordní jedenácté utkání po sobě. Domácí už v úvodním poločase dali v Palermu čtyři branky. O dvě z nich se postaral kanonýr Ciro Immobile, trefili se i Nicoló Zaniolo a Nicoló Barella.

Zaniolo skóroval i po změně stran, další italské branky přidali Alessio Romagnoli, Riccardo Orsolini a Federico Chiesa. Čestný úspěch hostů zaznamenal Edgar Babajan. Arméni utrpěli nejtvrdší porážku v historii, která překonala debakl 0:7 od Chile z roku 1997. "Azzurri" málem dorovnali historický triumf 9:0 nad USA z roku 1948.

Španělsko v Madridu deklasovalo Rumunsko 5:0 a skupinu F ovládlo bez porážky. V prvním poločase skórovali dvakrát Gerard Moreno, jednou Fabián Ruiz a do vlastní branky zamířil Adrian Rus. Debakl hostů, za které odehrál celý zápas slávistický záložník Nicolae Stanciu, v nastavení dokonal střídající Mikel Oyarzabal.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:
Skupina D:
Gibraltar: Gibraltar - Švýcarsko 1:6 (0:1)
Branky: 74. Styche - 10. a 84. Itten, 50. Vargas, 57. Fassnacht, 75. Benito, 86. Xhaka.
Ta' Qali: Malta - Norsko 1:2 (1:1)
Branky: 40. P. Fenech - 7. King, 62. Sörloth.
Solna: Švédsko - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Branky: 29. Andersson, 72. Svanberg, 80. Guidetti.
Madrid: Španělsko - Rumunsko 5:0 (4:0)
Branky: 33. a 43. G. Moreno, 8. Fabián Ruiz, 45.+1 vlastní Rus, 90.+2 Oyarzabal.