Senzace na EURO! Hvězda selhala, mistři světa končí! Turnaj zná další čtvrtfinalisty

Bukurešť/Kodaň

Fotbalové EURO zná další dva čtvrtfinalisty. V pondělním nočním utkání francouzští mistři světa nečekaně podlehli Švýcarsku 4:5 po penaltovém rozstřelu poté, co napínavý zápas v Bukurešti skončil i po prodloužení 3:3. Spolu se Švýcary jsou dalším čtvrtfinalistou turnaje Španělé, kteří v další dramatické přestřelce udolali Chorvatsko 5:3 po prodloužení. V normální hrací době skončil duel rovněž 3:3. Oba pondělní vítězové na sebe narazí 2. července ve čtvrtfinále.

Zklamaný brankář francouzské reprezentace Hugo Lloris po vyřazení týmu v osmifinále EURO se Švýcarskem.

Francie s desetizápasovou sérií bez porážky začala až příliš bohorovně a Švýcaři ji potrestali, skóre otevřel Seferovic. Po změně stran mohlo být s mistry světa ještě hůř, ale Rodríguez neproměnil penaltu a Francouzi vstali z mrtvých! Během chvilky potvrdil pověst kanonýra Karim Benzema, dvěma trefami otočil skóre a se čtyřmi zásahy dostihl na druhém místě tabulky nejlepších střelců turnaje Patrika Schicka.

Když vzápětí zvýšil nádhernou střelou do růžku švýcarské branky na 3:1 Pogba zdálo se, že postup favoritů je hotovou věcí. Ne však pro Švýcary! Seferovic vykřesal přesnou hlavičkou naději a střídající Gavranovic v poslední minutě normální hrací doby vyrovnal na 3:3 a poslal zápas do prodloužení. V něm rozhodnutí nepadlo, vše vyřešil až penaltový rozstřel. V něm jako jediný selhal v páté sérii hvězdný francouzský ostrostřelec Kylian Mbappé a odstartoval oslavy švýcarského postupu.

V Kodani byli v úvodu Španělé aktivnější, ale pak je na dlouho "zmrazil" vlastní gól Pedriho. Přesto ještě do přestávky favorizovaný výběr "La Roja" dokázal vyrovnat a po změně stran si  vytvořil dvoubrankový náskok (3:1) . Jenže Chorvaté předvedli skvělý finiš. Po trefách Oršiče a Pašaliče už v nastaveném čase si vynutili prodloužení.

EURO 2021

Mistrovství Evropy ve fotbale, jež se původně mělo hrát již před rokem, začíná 11. června a končí 11. července. EURO hostí jedenáct zemí, Česká fotbalová reprezentace postoupila ze skupiny z třetího místa a v osmifinále přehrála Nizozemsko. Finále šampionátu se hraje v legendárním Wembley.

A mohli dokonce znovu naklonit misky vah na svoji stranu, ale Kramarič ve vyložené šanci selhal. A tak udeřili na druhé straně během necelých tří minut dvakrát Španělé a znavení Chorvaté už nenašli síly na odpověď. Svěřenci trenéra Luise Enriqueho se dostali mezi nejlepších osm týmů soutěže po devíti letech a navíc spolu s předchozí výhrou 5:0 nad Slovenskem se stali prvním týmem v historii ME, jenž vstřelil ve dvou po sobě jdoucích zápasech dohromady deset branek.

Vedle Švýcarska a Španělska postoupily mezi osm nejlepších i Dánsko, Itálie, Česko a Belgie. Osmifinálové boje skončí v úterý. Anglie doma ve Wembley přivítá Německo a Švédsko vyzve v Glasgow Ukrajinu.

Míč z hlavy Cesara Azpilicuety míří nezadržitelně do chorvatské sítě, brankář Dominik Livakovič už zasáhnout nestačil.

Česká reprezentace je po skvělém nedělním výkonu proti Nizozemsku (2:0) už zase doma, podle slov asistenta trenéra Jiřího Chytrého pojala oslavu postupu do čtvrtfinále velmi decentně. Teď ji v sobotu čeká Dánsko. Prodej vstupenek na duel v Baku začne na portálu UEFA v úterý odpoledne.

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále:
Chorvatsko - Španělsko 3:5 po prodloužení
Branky: 20. vlastní Pedri, 85. Oršič, 90.+2 Pašalič - 38. Sarabia, 57. Azpilicueta, 77. Torres, 100. Morata, 103. Oyarzabal
Francie - Švýcarsko 3:3 po prodloužení, na penalty 4:5
Branky: 57. a 59. Benzema, 75. Pogba - 15. a 81. Seferovic, 90. Gavranovic