První semifinálová dvojice EURO je jasná. Ke Španělům se přiřadili Italové

Fotbalisté Španělska a Itálie tvoří první semifinálovou dvojici EURO. Španělé vyhráli v pátek večer v ruském Petrohradu nad Švýcarskem po penaltovém rozstřelu 3:1, v normální hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1. Španělé v utkání vedli, když si dal vlastní gól v úvodu duelu Zakaria, v 68. minutě ale Shaqiri srovnal, a nakonec musely rozhodnout penalty. Itálie v Mnichově přemohla Belgii 2:1. Rudí ďáblové v závěru první půle korigovali dvougólové manko, ale na víc už se ve druhé části hry nezmohli.

Italská radost po prvním gólu proti Belgii.

Svěřenci španělského trenéra Luise Enriqueho se v úvodním pátečním čtvrtfinále dostali do vedení v osmé minutě zásluhou vlastní trefy Denise Zakariy. O hodinu později vyrovnal Xherdan Shaqiri. Od 77. minuty hráli Švýcaři bez vylučeného Rema Freulera. Také druhý zápas obou týmů ve vyřazovací fázi dospěl do prodloužení. Španělé v něm měli převahu, ale ani přes velký tlak nerozhodli.

V penaltovém rozstřelu uspěli za "La Roja" Olmo, Moreno, Oyarzabal a za Švýcary pouze Gavranovic. Neproměnili Španěl Busquets a Rodri a na druhé straně Schär, Akanji a Vargas.

EURO 2021

Mistrovství Evropy ve fotbale, jež se původně mělo hrát již před rokem, začíná 11. června a končí 11. července. EURO hostí jedenáct zemí, Česká fotbalová reprezentace postoupila ze skupiny z třetího místa a v osmifinále přehrála Nizozemsko. Finále šampionátu se hraje v legendárním Wembley.

Italové vyřadili lídra světového žebříčku FIFA Belgii. "Squadra Azzura" rozhodla o vítězství už v první půli, kdy se nejprve prosadil ve 31. minutě Nicolo Barella a brzy po něm zvýšil Lorenzo Insigne. Belgičané ještě v úvodní části snížili zásluhou proměněné penalty Romelua Lukaka, po přestávce se ale už vyrovnání nedočkali. Itálie se v semifinále se Španělskem střetne 6. července v Londýně.

Svěřenci Roberta Manciniho neprohráli na mezinárodní scéně už 32. zápas po sobě a Belgičany porazili ve čtvrtém z posledních pěti vzájemných duelů. Mezi nejlepší čtyři týmy ME postoupili poprvé po devíti letech. Naopak "Rudým ďáblům" skončila série 13 duelů bez porážky a končí na ME podruhé za sebou ve čtvrtfinále.

Ve zbývajících dvou sobotních čtvrtfinálových zápasech Česko od 18:00 nastoupí v Baku proti Dánsku a o tři hodiny později v Římě se utkají Anglie a Ukrajina.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále:
Švýcarsko - Španělsko 1:1 (0:1), na pen 1:3
Branky: 68. Shaqiri - 8. vlastní Zakaria. Penaltu proměnili: Olmo, Moreno, Oyarzabal - Gavranovic. Penaltu neproměnili: Busquets, Rodri - Schär, Akanji, Vargas. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.). ŽK: Widmer, Gavranovic - Laporte. ČK: 77. Freuler (Švýcarsko). Diváci: 24 764 (omezený počet).
Švýcarsko: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer (100. Mbabu), Zakaria (101. Schär), Freuler, Zuber (90.+2 Fassnacht) - Shaqiri (81. Sow), Embolo (23. Vargas) - Seferovic (82. Gavranovic). Trenér: Petkovic.
Španělsko: Simón - Azpilicueta, P. Torres (113. Alcantara), Laporte, Alba - Koke (90.+1 Llorente), Busquets, Pedri (119. Rodri) - F. Torres (91. Oyarzabal), Morata (54. Moreno), Sarabia (46. Olmo). Trenér: Enrique.
Belgie - Itálie 1:2 (1:2)
Branky: 45.+ 2 Lukaku z pen. - 31. Barella, 44. Insigne. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všichni Slovin.) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Tielemans - Verratti, Berardi. Diváci: 12.984 (omezený počet).
Belgie: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (69. Chadli, 74. Praet), Witsel, Tielemans (69. Mertens), T. Hazard, - De Bruyne, Lukaku, Doku. Trenér: Martínez.
Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (79. Emerson) - Barella, Jorginho, Verratti (74. Cristante) - Chiesa (90.+1 Toloi), Immobile (74. Belotti), Insigne (79. Berardi). Trenér: Mancini.