UEFA zahájila akci! Vyšetřuje utkání Sparty

5. října 2021 21:17 - Nyon

Vzájemným osočováním mezi fotbalovou Spartou a skotským Glasgow Rangers, které se vyhrotilo po čtvrtečním zápase Evropské ligy, se už oficiálně zabývá UEFA. Zahájila vyšetřování údajného diskriminačního chování diváků na Letné. Skotský klub obvinil dětské fanoušky na tribunách z rasistického chování vůči finskému hráči tmavé pleti Glenu Kamarovi. Sparta nařčení ostře odmítla. Spor přerostl i do diplomatické roviny, do kazy se totiž vložili vrcholní čeští politici.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Sparta měla na zápas proti Rangers zavřený stadion kvůli rasistickému chování části příznivců k záložníkovi Monaka Aurélienu Tchouaménimu v srpnovém utkání 3. předkola Ligy mistrů. Díky výjimce UEFA ale mohlo do hlediště 10 879 dětí ve věku od šesti do 14 let s doprovodem. Jejich bučení a pískání doprovázelo každý Kamarův kontakt s míčem a vyvrcholilo ve druhém poločase, kdy byl záložník po druhé žluté kartě vyloučen.

Finský reprezentant je mezi českými fotbalovými fanoušky neoblíbenou postavou od březnového osmifinále Evropské ligy proti Slavii, po němž obvinil obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky. UEFA následně českého reprezentanta potrestala zákazem startu v deseti zápasech, přestože podle hráčových právníků dosud nebyl předložen jediný důkaz, že se rasismu dopustil. Kúdela přišel mimo jiné o start na mistrovství Evropy.

Zapomeňte na smír! Skotové se neomluví za urážku sparťanských dětí

Na stranu Sparty se v aktuální kauze postavil úhlavní rival Slavia i předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. Skotské slovní útoky na dětské fanoušky a Česko pobouřily i domácí politiky. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si na pondělí předvolal britského velvyslance Nicka Archera. Ambasadora vyzval, aby tlumočil Skotské fotbalové asociaci žádost o omluvu, případně o jednoznačné distancování od poradce pro rovnoprávnost a diverzitu Marvina Bartleyho, který Čechy označil za "zkažené ovoce".

Evropská liga 2021/22: Program soutěže, zápasy Sparty a další informace

ČTK, Sport.cz

Bude podle vás Sparta v kauze ´děti´ nějak potrestána?


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..