Basilej - Maccabi Tel Aviv 3:0 Suchý si s Basilejí zahraje osmifinále Evropské ligy

Fotbalisté Basileje s obráncem Markem Suchým v sestavě porazili v odvetě 2. kola Evropské ligy Maccabi Tel Aviv 2:0 a postoupili do osmifinále, kde se utkají se Salcburkem. Neuspěl naopak Frankfurt s útočníkem Václavem Kadlecem na lavičce, ani Dněpropetrovsk se stoperem Ondřejem Mazuchem v základu a náhradním brankářem Janem Laštůvkou.

Fotbalisté Basileje se radují z gólu proti Maccabi Tel Aviv.

Eintracht v domácím duelu s Portem neudržel dvoubrankové vedení a po remíze 3:3 vypadl. Dněpropetrovsk skončil po prohře 1:3 s Tottenhamem, když navíc v Londýně hrál poslední půlhodinu bez vyloučeného Zozulji.

V Lyonu se rozhodlo o osmifinálovém soupeři pro Plzeň. Sedminásobný francouzský mistr porazil 1:0 Černomorec Oděsa. Jedinou branku dvojzápasu vstřelil deset minut před koncem Lacazette a po čtyřech minutách tak využil přesilovku po vyloučení hostujícího Zubejka.

Suchý za Basilej, která před týdnem v Izraeli remizovala 0:0, odehrál celý zápas. O výhře domácích rozhodly dvě branky Strellera z druhého poločasu a úvodní trefa Stockera z 18. minuty. Švýcarský celek tak Maccabi vyřadil už podruhé v sezóně, přešel přes něj už ve třetím předkole Ligy mistrů.

Česko vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva zástupce

Vyřazení Maccabi navíc definitivně zajistilo českému fotbalu dvě místa v kvalifikaci Ligy mistrů pro ročník 2015/2016. Izraelský tým totiž mohl v případě výrazného úspěchu v Evropské lize jako poslední ohrozit české postavení na patnáctém místě pořadí UEFA.

2 - mj. ŠURAL (oba Liberec)

Frankfurt si přivezl z Portugalska remízu 2:2, a když v 52. minutě vedl po gólech Aignera a Meira 2:0, vypadalo to na hladký postup. Porto poté dokázalo díky dvěma brankám Mangaly vyrovnat, ale domácím vrátil vedení v 76. minutě svým druhým zásahem Meier. Naděje na postup držel Eintracht deset minut. Pak ale Ghilas poslal z dorážky Porto do dalšího kola proti Neapoli.

Razgrad vyřadil Lazio

Ještě dramatičtější průběh měl zápas Razgradu s Laziem Řím, ve kterém domácí o překvapivém postupu rozhodli dvě minuty před koncem. Ludogorec vyhrál první zápas 1:0, jeho náskok ale druhým nejrychlejším gólem v Evropské lize už po 18 sekundách smazal Baldé a po přestávce přidal druhou branku hostů Perea.

Domácí, kteří ještě před čtyřmi lety hráli čtvrtou bulharskou ligu, poté vyrovnali, ale Laziu v 82. minutě vrátil vedení Klose. Jeho gól však na postup nestačil, protože dvě minuty před koncem přehodil vybíhajícího brankáře Juninho Quixadá.

Smutným hrdinou Dněpropetrovsku, který minulý týden doma zvítězil 1:0, byl Zozulja. Ukrajinský útočník sice otevřel skóre zápasu, avšak krátce poté, co domácí Eriksen v 56. minutě vyrovnal, dostal za úder hlavou červenou kartu. Nastartoval tak Tottenham k obratu, o který se dvěma góly v rozmezí čtyř minut zasloužil Adebayor.

Odvetné zápasy 2. kola fotbalové Evropské ligy:
Kazaň - Betis Sevilla 0:2 (0:1)
Branky: 45. Nono, 64. Rubén Castro. Rozhodčí: Oliver (Angl.). První zápas 1:1, postoupil Betis.
Neapol - Swansea 3:1 (1:1)
Branky: 17. Insigne, 78. Higuaín, 90.+3 Inler - 30. De Guzmán. Rozhodčí: Hategan (Rum.). První zápas 0:0, postoupila Neapol.
FC Sevilla - Maribor 2:1 (1:0)
Branky: 42. Reyes, 59. Gameiro - 90.+2 Vršič. Rozhodčí: Banti (It.). První zápas 2:2, postoupila Sevilla.
Ludogorec Razgrad - Lazio Řím 3:3 (1:0)
Branky: 67. Bezjak, 78. Zlatinski, 88. Quixadá - 1. Baldé, 54. Candreva, 82. Klose. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). První zápas 1:0, postoupil Razgrad.
Salcburk - Ajax Amsterdam 3:1 (0:0)
Branky: 56. vlastní Van Der Hoorn, 66. Mané, 77. Soriano - 82. Klaassen. Rozhodčí: Tagliavento (It.). První zápas 3:0, postoupil Salcburk.
Basilej - Maccabi Tel Aviv 3:0 (1:0)
Branky: 71. a 60. Streller, 18. Stocker. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). První zápas 0:0, postoupila Basilej.
Frankfurt - Porto 3:3 (1:0)
Branky: 52. a 76. Meier, 37. Aigner - 58. a 71. Mangala, 86. Ghilas. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). První zápas 2:2, postoupilo Porto.
Genk - Machačkala 0:2 (0:0)
Branky: 64. vlastní Tshimanaga, 71. Alijev. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). První zápas 0:0, postoupila Machačkala.
Tottenham - Dněpropetrovsk 3:1 (0:0)
Branky: 65. a 69. Adebayor, 56. Eriksen - 48. Zozulja. Rozhodčí: Gautier (Fr.). ČK: 63. Zozulja. První zápas 0:1, postoupil Tottenham.
Trabzonspor - Juventus Turín 0:2 (0:2)
Branky: 18. Vidal, 34. Osvaldo. Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas 0:2, postoupil Juventus.
Lyon - Oděsa 1:0 (0:0)
Branky: 80. Lacazette. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). ČK: 76. Zubejko. První zápas 0:0, postoupil Lyon.
Fiorentina - Esbjerg 1:1 (0:0)
Branky: 47. Iličič - 90.+1 Vestergaard. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). První zápas 3:1, postoupila Fiorentina.
Valencie - Dynamo Kyjev 0:0
Rozhodčí: Aytekin (Něm.). První zápas 2:0, postoupila Valencie.
Benfica Lisabon - PAOK Soluň 3:0 (0:0)
Branky: 70. Gaitán, 78. Lima z pen., 79. Markovič. Rozhodčí: Marciniak (Pol.). ČK: 69. Katsuranis (PAOK). První zápas 1:0, postoupila Benfica.
Šachtar Doněck - FC Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)
AZ Alkmaar - FC Slovan Liberec 1:1 (1:0)
Dvojice pro osmifinále fotbalové Evropské ligy (první zápasy 13. března, odvety 20. března):