Zázraky se nedějí. Žlutá ponorka ukončila dlouhou pohárovou cestu Sparty

71. Krejčí 2:4
Záznam online reportáže »

14. dubna 2016 20:08 - Praha
(Aktualizováno: 14. dubna 2016 23:02)

Sáhli si na svůj strop a dál už to nešlo. Fotbalisté pražské Sparty ukončili svou cestu Evropskou ligou ve čtvrtfinále. V domácí odvetě podlehli španělskému Villarealu 2:4 a po úvodní porážce 1:2 venku na semifinále nedosáhli. I ve značně oslabené sestavě ovšem odehráli s populární Žlutou ponorkou otevřenou ofenzivní partii a za celý pohárový ročník se ani po letech nebudou stydět.

Vlastimil Vacek, Právo

Snadná sestava. Kdo je zdravý, nastoupí. Trenér Ščasný nemluvil den před zápasem do větru, situaci Sparty popsal přesně. Proti čtvrtému týmu španělské ligy vyrukovala s jediným ryzím obráncem Kováčem, po jeho boku se postavili Mareček a Frýdek. Na lavičku se posadil jakž takž uzdravený Vácha a s ním pět dorostenců...

Stejně jako ve Španělsku, i doma dostali Pražané úder hned na úvod. Villarreal dobře zakombinoval ve středu hřiště, Trigueros předložil Bakambuovi ideální finální přihrávku za obranu přes Marečka a útočník z Konga dal v součtu obou zápasů Pražanům již třetí gól.

Jenže Sparta nechtěla opustit Evropu jen tak. Jelikož měla na hřišti samé ofenzivní hráče, zareagovala jediným možným způsobem - útokem. A klobouk dolů, jak jí to ve výtečné atmosféře velkého letenského večera šlo. Mladý Juliš nachystal šanci Dočkalovi, gólmana prověřil Krejčí, aktivní Dočkal pak přidal hned tři rány, z nichž jedna jen těsně prosvištěla podél branky a jednu musel Aréola s námahou vyrazit. Když pak měl Dočkal šanci možná největší, trefil jen před sebou ležícího obránce.

Přisvištěla další tři torpéda

Letenští i v dalších minutách sázeli na ofenzivu, na branku hlavičkoval Lafata a po vydařené kombinaci zakončoval jen těsně vedle Krejčí. Žlutá ponorka všechno ubránila a v závěru první půle zase torpédovala. Hned dvakrát. Nejdřív Mareček nešťastně odvrátil míč z vápna jen ke Castillejovi a ten trefil přesně k tyči. V jedné nastavené minutě pak po rohu hlavičkoval Bruno Soriano, míč tečoval Lafata a Bičík lovil ze sítě potřetí.

Vzhledem k průběhu krutá lekce pokračovala i po přestávce, kdy se znovu trefil Bakambu.

Dva góly na rozloučenou

V patnácti pohárových duelech sezóny ovšem Sparta pokaždé skórovala a tradici dodržela i při svém loučení s Evropou. Když už se v 65. minutě zdálo, že nadějnou akci překombinovala, Fatai přistrčil míč Dočkalovi a záložník konečně rozjásal vděčné tribuny.

Sparta tak začala odvracet hrozbu překonání nejhoršího domácího výsledku v pohárech, kterým byla porážka 1:5 se Steauou Bukurešť v PMEZ ze září 1988. Juliš využil pobídky Konatého, odcentroval na Krejčího a ten z voleje přidal druhý gól domácích.

Ti dál útočili, jako by měli postup na dosah... Šance měli Matějovský a Juliš, Villareeal už jen bránil. Brankář Aréola ještě chytil gól Kováčovi a tím pohárová pouť Sparty skončila.

Navzdory závěrečné porážce ji vyprodaný stadión v nastavení ocenil ovacemi vstoje.

Odveta čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:
Sparta Praha - Villarreal 2:4 (0:3)
Branky: 65. Dočkal, 72. Krejčí - 5. a 49. Bakambu, 43. Castillejo, 45. vlastní Lafata. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Krejčí, Frýdek, Juliš, Kováč, Konaté, Lafata - Soldado, Castillejo. Diváci: 18 201 (vyprodáno). První zápas 1:2, postupuje Villarreal.
Sparta: Bičík - Mareček, Kováč, Frýdek - Konaté, Dočkal, Matějovský, Krejčí - Juliš, Lafata, Fatai. Trenér Ščasný.
Villarreal: Aréola - Gaspar (57. Costa), Bailly, Ruíz, Rukavina - Suárez (66. Baptistao), Trigueros (61. Dos Santos), Bruno Soriano, Castillejo - Bakambu, Soldado. Trenér Marcelino.