BATE - Arsenal 2:4Kanonýři i bez Čecha zvládli duel Evropské ligy v Borisově, Kadeřábek dal gól Hoffenheimu

Fotbalisté Arsenalu, za které nenastoupil gólman Petr Čech, zvítězili v Evropské lize na hřišti BATE Borisov 4:2. Dvěma góly k výhře přispěl Theo Walcott, kterému se tento počin povedl v evropské soutěži na den přesně po roce. Loni byl v Lize mistrů jediným střelcem při výhře 2:0 nad Basilejí. Český zadák Pavel Kadeřábek skóroval za Hoffenheim na hřišti Ludogorce Razgrad už ve druhé minutě, jeho tým ale nakonec prohrál 1:2.

Čechův náhradník David Ospina řeší situaci před brankou Arsenalu před Michailem Gordějčukem z BATE Borisov.

Arsenal nastoupil s nejmladší základní sestavou v evropských pohárech od prosince 2014. I přes věkový průměr 25 let a 34 dní svěřenci Arséna Wengera v Bělorusku dominovali a po 25 minutách vedli už 3:0 po dvou trefách Walcotta a Holdingově zásahu.

Za domácí vzápětí snížil Ivanič, krátce po změně stran ale na druhé straně proměnil penaltu Giroud a oslavil jubilejní 100. soutěžní gól za Arsenal. Na konečných 2:4 upravil Gordejčuk.

Utkání "plzeňské" skupiny G mezi Luganem a FCSB začalo lépe pro domácí, které ve 14. minutě poslal do vedení Bottani. Druhé dějství ale patřilo rumunskému mužstvu, které zásluhou Budesca a Maranhaa otočilo skóre a bez ztráty bodu vede skupinu. Lugano na první úspěch čeká.

Další zápasy skupin s českými účastníky skončily bezbrankovými remízami. Maccabi doma hrálo s Villarrealem, který se čtyřmi body vede tabulku skupiny A o skóre před Slavií. Šeriff Tiraspol i FC Kodaň mají po dvou zápasech skóre 0:0 ve "zlínské" skupině F.

Rooneyho jubilejní trefa

Everton nezačal s Apollonem Limassol dobře a od 12. minuty prohrával po zásahu Adriána Sardinera. O chvíli později ale srovnal po nedorozumění hostujících hráčů Rooney a vstřelil 40. gól v evropských soutěžích.

V druhém poločase dokonal obrat střídající devatenáctiletý záložník Vlašič, jenž zaznamenal první trefu v dresu Evertonu po letním příchodu z Hajduku Split. Jenže liverpoolský celek potvrdil, že se mu v úvodu sezony nedaří, a přestože byl soupeř už v deseti po vyloučení Robergeho, inkasoval na 2:2.

Útočník AC Milán André Silva potvrdil formu. Poté, co v minulém kole hattrickem pomohl k výhře ve Vídni s Austrií, dnes otevřel skóre duelu s Rijekou. Na jeho trefu navázal Musacchio, Milánští však o náskok přišli během posledních šesti minut po gólech Acostyho a Eleze z penalty. Přesto italský celek splnil roli favorita, ve čtvrté minutě nastavení o tom rozhodl po Boriniho povedeném pasu za obranu Cutrone.

Lazio Řím zásluhou Caiceda a Immobileho porazilo belgický Waregem 2:0. Bilbao překvapivě podlehlo ukrajinské Zorje Luhansk 0:1, o čemž rozhodl v 26. minutě po rohovém kopu Charatin. Marseille nestačila na Salcburk a přišla o sérii šesti pohárových utkání bez porážky.

Kadeřábkův premiérový gól nestačil

Kadeřábek se za A-tým Hoffenheimu trefil poprvé od příchodu ze Sparty v červenci 2015. V Razgradu se prosadil poté, co hráči Ludogorce chybovali v rozehrávce a po následném brejku mu před branku přihrál Uth. Bývalý obránce Sparty se trefil už po 96 vteřinách. Hoffenheim se tak postaral o nejrychlejší gól německého týmu v Evropské lize od jejího založení v roce 2009.

Krátce po přestávce ale bulharský celek vyrovnal, skákavou střelou zpoza vápna se prosadil Djakov. V 72. minutě rozhodl o výhře domácích Lukoki. V tu chvíli už Kadeřábek na hřišti nebyl. Hoffenheim je ve skupině C bez bodu poslední.

Vedle Hoffenheimu se nedařilo i dalším bundesligovým celkům. Bez bodu je Kolín nad Rýnem, který podlehl 0:1 přemožiteli Sparty z předkola CZ Bělehrad. Neuspěla ani Hertha Berlín, jež podlehla stejným poměrem na hřišti švédského Östersundu. Vladimír Darida za německý celek odehrál závěrečnou půlhodinu.

2. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:
Skupina A:
FC Astana - Slavia Praha 1:1 (1:1)
Maccabi Tel Aviv - Villarreal 0:0
Maccabi: Rajkovič - Špungin, Babin, Ben Haim, Davidzada - Sušič (63. Peretz), Battocchio, Jeini, Blackman - Kjartansson (87. Itzhaki), Atar (66. Atzili). Trenér: Cruijff.
Villarreal: Barbosa - Gaspar, Bonera, Ruíz, Costa - Fornals, Trigueros (82. Hernández), Guerra, Soriano (68. Castillejo) - Bakambu, Bacca (75. Unal). Trenér: Calleja Revilla.
Skupina B:
Skënderbeu Korcë - Young Boys Bern 1:1 (0:0)
Branky: 65. Sowe - 72. Assalé.
Partizan Bělehrad - Dynamo Kyjev 2:3 (2:0)
Branky: 34. Ožegovič, 42. Tawamba - 54. z pen. a 84. Moraes, 68. Bujalskij.
Skupina C:
Ludogorec Razgrad - Hoffenheim 2:1 (0:1)
Branky: 46. Djakov, 72. Lukoki - 2. Kadeřábek.
Braga - Basaksehir 2:1 (1:1)
Branky: 26. Hassan, 90. Fransergio - 28. Belozoglu.
Skupina D:
AEK Atény - Austria Vídeň 2:2 (1:1)
Branky: 28. a 90. Livaja - 43. Monschein, 49. Tajouri.
AC Milán - Rijeka 3:2 (1:0)
Branky: 14. Silva, 53. Musacchio, 90.+4 Cutrone - 84. Acosty, 89. Elez z pen.
Skupina E:
Everton - Apollon Limassol 2:2 (1:1)
Branky: 21. Rooney, 66. Vlašič - 12. Adrián Sardinero, 88. Yuste. ČK: 87. Roberge (Apollon).
Lyon - Bergamo 1:1 (1:0)
Branky: 45. Traoré - 57. Gómez.
Skupina F:
Lokomotiv Moskva - Fastav Zlín 3:0 (3:0)
Šeriff Tiraspol - FC Kodaň 0:0
Šeriff: Mikulič - Racu, Posmac, Kulušič - Sušič, Brezovec (81. Badibanga), Anton (63. De Nooijer), Kendyš, Cristiano - Jairo, Mugoša (70. Damascan). Trenér: Bordin.
Kodaň: Olsen - Ankersen, Vavro, Lüftner, Bengtsson - Kusk (69. Boilesen), Zeca, Kvist, Verbič (82. Matič) - Sotiriu, Pušič (45. Falk). Trenér: Solbakken.
Skupina G:
Viktoria Plzeň - Hapoel Beer Ševa 3:1 (1:0)
Lugano - FCSB 1:2 (1:0)
Branky: 14. Bottani - 58. Budescu, 64. Maranhao.
Lugano: Da Costa - Mihajlovic, Sulmoni, Golemič, Daprelá - Sabbatini, Ledesma, Mariani (75. Culina) - Črnigoj (75. Bnou), Gerndt, Bottani (71. Milosavljevic). Trenér: Tami.
FCSB: Nita - Benzar, Planič, Balasa, Maranhao - Popescu (46. Man), Pintilii - Teixeira, Budescu (81. Filip), Tanase - Gnohéré (66. Coman). Trenér: Dica.
Skupina H:
Kolín n. Rýnem - CZ Bělehrad 0:1 (0:1)
Branka: 30. Boakye.
BATE Borisov - Arsenal 2:4 (1:3)
Branky: 28. Ivanič, 67. Gordejčuk - 9. a 22. Walcott, 25. Holding, 49. Giroud z pen.