Rubriky:

Evropské ligy

Evropské fotbalové kluby vydělaly rekordních 21 miliard eur

16. ledna 2020 10:52 - Nyon

Třicet nejúspěšnějších evropských fotbalových klubů vydělalo za finanční rok 2018 stejně jako zbylých 682 týmů. Podle studie Evropské fotbalové unie UEFA si 712 klubů z 55 domácích soutěží přišlo na rekordních 21 miliard eur (zhruba 527 miliard korun), což je dvacetiprocentní nárůst oproti předchozímu roku.

 

Jan Handrejch, Právo

Kluby z pěti nejlepších evropských lig, mezi něž se řadí anglická, francouzská, italská, německá a španělská soutěž, se na příjmech podílely 75 procenty. Téměř polovina z celkového zisku - 49 procent - připadla pouze 30 klubům. Jejich růst tržeb byl třikrát vyšší než u ostatních mužstev.

Platy hráčů vzrostly o 9,4 procenta neboli 1,2 miliardy eur (kolem 30 miliard korun). Španělské kluby se na růstu podílely 332 miliony eur (přes 8,3 miliardy korun). Platy hráčů ukrajují 64 procent z příjmů klubů. Třicet pět mužstev dává na platy minimálně 100 milionů eur.

Evropský fotbal vydělal rekordních 28 miliard eur. Která liga je nejbohatší, která se propadla?

Výnosy z přestupů se nezahrnují mezi příjmy, nýbrž odděleně jako zisky z prodeje aktiv, přestože mnoho klubů je na prodeji hráčů závislých. Hrubý příjem z přestupů dosáhl na šest miliard eur (kolem 150 miliard korun), tedy pětadvacetiprocentního nárůstu.

Nejvíce na výdělky z transferů spoléhají belgické, francouzské a portugalské kluby, které tvoří 50 a více procent jejich příjmů.

ČTK

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy