Živě

Brankář Ajaxu Onana dostal od UEFA roční zákaz fotbalu za doping

5. února 2021 11:42 - Amsterdam
(Aktualizováno: 5. února 2021 12:21)

Brankář Ajaxu Amsterdam a kamerunské reprezentace André Onana dostal od UEFA roční zákaz vykonávat veškeré fotbalové aktivity. Antidopingová kontrola z loňského 30. října v moči čtyřiadvacetiletého gólmana odhalila stopy zakázané látky furosemidu. Onana a Ajax se proti trestu odvolají ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne.

 

Twitter @goal

Onana podle webu Ajaxu nedopatřením užil manželčin lék na předpis, protože se tehdy necítil dobře. Disciplinární komise uznala, že brankář nechtěl úmyslně podvádět, přesto mu UEFA v rámci antidopingových pravidel vyměřila dvanáctiměsíční trest.

"Omylem jsem si to vzal místo aspirinu, protože léky měly téměř identické balení. Mrzí mě to," napsal Onana na instagramu. "K UEFA chovám velký respekt, ale jejich rozhodnutí v tomto případě nesdílím. Trest považuji za přehnaný a nepřiměřený, sami uznali, že to byla neúmyslná chyba," přidal kamerunský brankář.

Furosemid sám o sobě nezlepšuje výkon, ale podle Světové antidopingové agentury (WADA) může být použit k zamaskování ostatních druhů dopingových látek.

Ajax omylem nezapsal rekordní posilu Hallera na soupisku pro Evropskou ligu

"Explicitně odmítáme doping a samozřejmě stojíme za čistým sportem. Tohle je hrozné zklamání pro Andrého, ale určitě také pro nás jako klub. André je špičkový brankář, který už roky ukazuje v Ajaxu svou kvalitu a je velmi populární u fanoušků," uvedl ředitel amsterodamského klubu Edwin van der Sar.

"Doufali jsme v podmínku nebo v mnohem kratší trest, než je dvanáct měsíců, protože podle všeho nechtěl posílit svoje tělo a zlepšit tím svůj výkon," dodal někdejší gólman.

Onana do Ajaxu přišel v roce 2015 a za A-tým odchytal 204 soutěžních zápasů. Absolvent proslulé barcelonské akademie La Masia osmnáctkrát reprezentoval Kamerun.

Pro nizozemský klub je Onanův distanc dalším problémem poté, co na začátku týdne kvůli administrativní chybě při práci s počítačem nezapsal na soupisku pro vyřazovací část Evropské ligy svou historicky nejdražší posilu Sébastiena Hallera. Šestadvacetiletý francouzský útočník do Ajaxu přestoupil v lednu z West Hamu za 22,5 milionu eur (zhruba 590 milionů korun).

ČTK

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.