Rubriky:

Liga mistrů

Finále Ligy mistrů v roce 2021 přivítá Rusko. Třetí pohár má jméno, Ligu národů čekají změny

24. září 2019 20:03 - Praha
(Aktualizováno: 24. září 2019 21:39)

Finále fotbalové Ligy mistrů se v roce 2021 uskuteční v Petrohradu, o rok později v Mnichově a v roce 2023 v londýnském Wembley. Třetí evropská pohárová soutěž, která odstartuje za dva roky, ponese název Evropská konferenční liga. Změn se od sezony 2020/2021 dočká i Liga národů. Dnes o tom na zasedání v Lublani rozhodl výkonný výbor Evropské fotbalové unie (UEFA).

 

Profimedia.cz

Petrohrad, Mnichov i Wembley patří mezi spolupořadatele evropského šampionátu v roce 2020. Do Ruska se finále Ligy mistrů vrátí po 13 letech, zatímco do bavorské metropole po deseti. V roce 2012 pomohl brankář Petr Čech v penaltovém rozstřelu v mnichovské Allianz Areně k vítězství Chelsea nad Bayernem.

Ve Wembley se dva nejlepší evropské klubové celky představily už sedmkrát, naposledy v letech 2011 a 2013. Slavný stadion nebyl vybrán náhodou, v roce 2023 uplyne sto let od otevření původního Wembley, které přestalo sloužit v roce 2000.

 Dočká se i Sevilla

Výkonný výbor UEFA určil i další pořadatelství. Finále Evropské ligy 2021 se odehraje na stadionu Sevilly, za niž chytá český gólman Tomáš Vaclík. Následný Superpohár UEFA mezi vítězem Ligy mistrů a Evropské ligy se uskuteční v Belfastu.

Česká republika uspořádá v roce 2022 mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let.

Třetí pohárová soutěž

Plán založit třetí pohárovou soutěž oznámila UEFA loni v prosinci. Evropská fotbalová unie počítá s tím, že soutěže se zúčastní 32 týmů, které budou rozděleny do osmi skupin po čtyřech. Vítězové postoupí přímo do osmifinále, celky na druhém a třetím místě sehrají předkolo play off. Vítěz finále si zajistí přímý postup do následující sezony Evropské ligy.

Hracím dnem bude stejně jako u Evropské ligy čtvrtek. Celkem půjde o 141 pohárových zápasů. Nová soutěž umožní, že jistotu účasti v pohárech budou mít kluby z 34 zemí místo dosavadních 26.

 Změny v Lize národů

UEFA také schválila změnu formátu Ligy národů, která začala před rokem. Ligy A, B a C se rozšíří na 16 týmů a poslední výkonností Ligu D bude hrát sedm mužstev. V premiérovém ročníku hrálo první dvě výkonnostní skupiny 12 celků, třetí tvořilo 15 týmů a poslední čtvrtou 16 mužstev. Češi budou znovu startovat v Lize B.

K obměně sáhla UEFA na základě konzultace se všemi 55 národními svazy, které které vyjádřily touhu ještě více omezit přátelské zápasy. Počet utkání v Lize národů se zvýší ze 138 na 162.

První tři výkonnostní ligy budou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech. Vítězové skupin v elitní Lize A se kvalifikují do finále, které se uskuteční v červnu 2021. Premiérový ročník soutěže ovládli Portugalci. Vítězové skupin z ostatních tří lig se posunou o úroveň výše na úkor týmů, které obsadí poslední příčku.

Rozdělení skupin určí los 3. března 2020 v Amsterodamu, kde se zároveň uskuteční kongres UEFA.

ČTK

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..