Rubriky:

Liga mistrů

Fotbalový klub Manchester City smí hrát v následujících dvou letech evropské poháry

13. července 2020 10:37 - Lausanne

Anglický fotbalový velkoklub Manchester City smí hrát v následujících dvou letech evropské poháry. Sportovní arbitrážní soud (CAS) zrušil původní verdikt Evropské fotbalové unie UEFA, která v únoru vyloučila Citizens na dva roky ze svých soutěží kvůli porušení pravidel finanční fair play a licenčních předpisů. Klub musí pouze zaplatit pokutu, která se ale z 30 milionů eur (800 milionů korun) snížila na 10 milionů eur (zhruba 267 milionů korun).

 

Dave Thompson, Reuters

Klub, jehož majoritním vlastníkem je šejk Mansúr ze Spojených arabských emirátů, podle vyšetřovatelů v letech 2012 až 2016 nadhodnotil příjmy od sponzorů na svých účtech i v materiálech předložených UEFA. City také přitížila neochota jeho představitelů spolupracovat při vyšetřování.

Šestinásobní vítězové anglické ligy se proti rozhodnutí UEFA odvolali ke sportovní arbitráži, která žádost klubu projednala prostřednictvím videokonference 8. až 10. června. Slyšení se konalo v utajeném režimu. Neznámá byla i totožnost tří členů tribunálu. CAS jejich jména zveřejnil až dnes v tiskové zprávě.

Dvanáctiletý chlapec posílal fotbalistovi rasistické vzkazy, zadržela jej policie

Podle CAS Manchester City neskryl financování vlastního kapitálu z příspěvků sponzorů, ale selhal ve spolupráci s příslušnými orgány UEFA. Klub verdikt přijal s úlevou. "Klub děkuje členům tribunálu za jejich svědomitost a spravedlivý postup," uvedlo klubové vedení na svém webu.

Podle prohlášení UEFA nebyly důkazy proti City dostatečně přesvědčivé. Mnoho z údajných porušení navíc bylo promlčeno. Za myšlenkou finančního fair play, jehož základem je, aby kluby neměly výrazně větší výdaje než příjmy, si ale stojí. "V posledních několika letech hrálo finanční fair play významnou roli při ochraně klubů a jejich finanční udržitelnosti. UEFA a Evropská klubová asociace (ECA) se zavazují dodržovat své zásady i nadále," uvedla UEFA.

UEFA už za porušení finanční fair play Manchester City jednou potrestala. V roce 2014 anglický klub přišel o 20 milionů eur z odměn za účast v Lize mistrů.

Sportovní arbitráž se zabývala porušením finanční fair play už předloni, kdy zrušila roční trest pro AC Milán, takže italský velkoklub mohl nastoupit do Evropské ligy. Loni dostal slavný celek stejný trest a tentokrát se proti němu neodvolal. Manchester City byl prvním klubem, kterému UEFA uložila za tento prohřešek dvouletý zákaz startů v pohárech.

"Citizens" už mají start v příštím ročníku Ligy mistrů zajištěný, jelikož v Premier League obsadí druhé místo. Anglický celek je navíc stále ve hře i v aktuálním ročníku LM, který se znovu rozběhne v srpnu. Manchester přivítá v domácí osmifinálové odvetě Real Madrid, proti němuž bude hájit výhru 2:1 z úvodního duelu. Soutěž následně od čtvrtfinále vyvrcholí turnajem osmi nejlepších celků v Portugalsku. Hrát se bude na jeden zápas místo klasických dvou.

ČTK

O2 Sport 1:2 Atalanta - PSG 1:2   dohráno
20200812T21:00:00+0200
Atalanta vs. PSG
Atalanta vs. PSG
Atalanta
PSG
O2 Sport Lipsko - Atlético   dnes 21:00
20200813T21:00:00+0200
Lipsko vs. Atlético
Lipsko vs. Atlético
Lipsko
Atlético

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..