Liverpool slaví postup v Lize mistrů! Bayernu pomohla penalta, slavný Real na kolenou

Šestici už jistých osmifinalistů fotbalové Ligy mistrů (Bayern Mnichov, Manchester City, Chelsea, Sevilla, Barcelona a Juventus) doplnily v úterý FC Porto a Liverpool. Portu stačila remíza 0:0 s Manchesterem City a anglický šampion doma udolal Ajax Amsterdam 1:0 gólem 19letého Curtise Jonese. Jistotu účasti v elitní šestnáctce pro jarní vyřazovací část soutěže mohl mít v případě výhry také další slavný klub - Real Madrid. Španělský gigant ale dostal na Ukrajině lekci z produktivity, se Šachtarem Doněck prohrál 0:2.

Sestřih utkání fotbalové Ligy mistrů Liverpool - AjaxVideo: O2 TV Sport

Sestřih utkání fotbalové Ligy mistrů Doněck - Real Madrid

Liverpool nastoupil proti Ajaxu bez brankářské jedničky Alissona Beckera, který si v sobotním zápase s Brightonem natáhl zadní stehenní sval. Premiéru v soutěži si tak odbyl až třetí gólman Caoimhin Kelleher, který zažil po gólu Curtise Jonese v 58. minutě vítěznou premiéru. Na lavičce Liverpoolu seděl český brankář Vítězslav Jaroš.

Porto si postup pohlídalo remízou 0:0, naopak Manchester City prodloužil sérii bez prohry ve skupinové fázi soutěže na 15 zápasů. Ve druhém zápase skupiny C porazil Olympique Marseille díky dvěma proměněným pokutovým kopům Dimitriho Payeta Olympiakos Pireus 2:1 a připsal si první výhru v ročníku.

Sadio Mané (vlevo) z Liverpoolu si dělá prostor v utkání Ligy mistrů s Ajaxem.

Postup naopak ve skupině A odmítli fotbalisté Atlética Madrid, kteří přišli o výhru nad Bayernem v 86. minutě, kdy z penalty vyrovnal na 1:1 Thomas Müller. Rojiblancos se příští středu utkají o druhé postupové místo v přímém souboji se Salcburkem, který vyhrál 3:1 na hřišti Lokomotivu Moskva. Dvěma góly se o to postaral útočník Mergim Berisha. Atléticu bude v Rakousku stačit k postupu remíza.

Joao Félix z Atlética Madrid dává gól Bayernu.

Bayern naopak ukončil sérii 15 vítězných zápasů v soutěži. Ve skupinové fázi však německý tým prodloužil sérii bez porážky na 21 zápasů, neprohrál už víc než tři roky. Bayern se v Madridu musel obejít bez třetího nejlepšího střelce historie Ligy mistrů Roberta Lewandowského, kapitána Manuela Neuera a Leona Goretzky, kteří kvůli rozhodnutí trenéra Bayernu Hanse-Dietera Flicka do Madridu neodcestovali, aby si odpočinuli.

Stejná situace jako ve skupině A je před posledním kolem základní části i v "déčku". Atalantě Bergamo, která remizovala 1:1 s Midtjyllandem, bude v přímém duelu o druhé postupové místo stačit remizovat na hřišti Ajaxu Amsterdam.

Gól! Marlos jásá, na trávníku leží překonaný brankář Realu Madrid Thibaut Courtois a vlevo se už běží radovat střelec Šachtaru Dentinho.

Značně se zamotala situace ve skupině B po nečekaných výhrách Šachtaru 2:0 nad Realem Madrid a Interu Milán 3:2 na hřišti Mönchengladbachu. Ten je na tom s osmi body nejlépe, o bod za ním jsou Šachtar s Realem a pět bodů má Inter. Po posledních zápasech skupiny Real - Mönchengladbach a Inter - Šachtar může postoupit do osmifinále ještě kterýkoli ze čtyř klubů.

Oba góly Šachtaru dali střídající hráči, v 57. minutě otevřel skóre Dentinho, v závěru se prosadil sólem z vlastní poloviny Salomon. Real podlehl Šachtaru i v úvodním zápase v Madridu 2:3, na Ukrajině navíc prohrál teprve podruhé v historii, poprvé to bylo před 21 lety proti Dynamu Kyjev.

"Jsem optimista, je to pro nás komplikovaný okamžik, ale musíme čerpat z naší povahy a hrdosti. Nezasloužili jsme si prohrát. Nyní je čas věřit v osud a doma proti Mönchengladbachu vyhrát," řekl po zápase trenér Realu Zinédine Zidane. Šachtar zvítězil poté, co v předchozích duelech s Mönchengladbachem dostal dohromady deset branek.

Fotbalisté Interu vykřesali postupovou naději především díky dvěma gólům Romelua Lukakua ve druhém poločase v rozmezí devíti minut. Mönchengladbach, za nějž se dvakrát trefil Alassane Pléa, mohl vyrovnat na 3:3, sudí však překazili Pléovi hattrick. Po zhlédnutí videa gól kvůli ofsajdu spoluhráče odvolali.

Útočný tank Romelu Lukaku (vlevo) pomohl Interu Milán dvěma trefami k výhře na hřišti Mönchengladbachu.

5. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:
Skupina A:
Lokomotiv Moskva - Salcburk 1:3 (0:2)
Branky: 79. Mirančuk z pen. - 28. a 41. Berisha, 81. Adeyemi. Rozhodčí: Palabiyik - Sesigüzel, Olguncan - Bitigen (video, všichni Tur.).
Atlético Madrid - Bayern Mnichov 1:1 (1:0)
Branky: 26. Joao Félix - 86. Müller z pen. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Letexier (video, všichni Fr.).
Skupina B:
Šachtar Doněck - Real Madrid 2:0 (0:0)
Branky: 57. Dentinho, 82. Solomon. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.) - Gil (video, Pol.).
Mönchengladbach - Inter Milán 2:3 (1:1)
Branky: 45.+1 a 76. Pléa - 64. a 73. Lukaku, 17. Darmian. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra - Blom (video, všichni Niz.).
Skupina C:
Olympique Marseille - Olympiakos Pireus 2:1 (0:1)
Branky: 55. a 75. Payet obě z pen. - 33. Camara. Rozhodčí: Gil Manzano - Nevado, Naranjo - De Burgos Bengoechea (video, všichni Šp.).
FC Porto - Manchester City 0:0
Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.).
Skupina D:
Liverpool - Ajax Amsterdam 1:0 (0:0)
Branka: 58. Jones. Rozhodčí: Stieler - Pickel, Gittelmann - Dankert (video, všichni Něm.).
Bergamo - Midtjylland 1:1 (0:1)
Branky: 79. Romero - 13. Scholz. Rozhodčí: Sidiropoulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.) - Dingert (video, Něm.).