Rosického vítězný návrat, Arsenal přehrál Neapol. Chelsea podruhé nezaváhala a soupeře vyškolila

Londýn

Londýnská fantazie! Fotbalové kluby z města na Temži byly v úterních duelech 2. kola prestižní Champions League stoprocentně úspěšné, navíc ani jednou neinkasovaly. Lídr anglické ligy Arsenal, který nasadil po třech týdnech léčení zraněného lýtka znovu do hry uzdraveného záložníka Tomáše Rosického, přehrál doma Neapol 2:0 po gólech Mesuta Özila a Oliviera Girouda hned z úvodní čtvrthodinky zápasu. Rosický hrál až do 63. minuty, kdy ho střídal Jack Wilshere. Chelsea s Petrem Čechem v brance složila v Bukurešti úspěšný reparát za nepovedený vstup do soutěže, Blues totiž doma v úvodním kole překvapivě nestačili na Basilej a prohráli 1:2. Tentokrát Mourinhovi svěřenci zvítězili nad Steauou přesvědčivě 4:0 po dvou trefách Brazilce Ramirese, vlastním gólu Georgievského a brance Lamparda.

Mesut Özil (uprostřed), autor úvodní trefy Arsenalu v duelu Ligy mistrů s Neapolí, oslavuje gól se spoluhráči Aaronem Ramseym a Olivierem Giroudem.

Další z velkých favoritů Barcelona odvezla všechny body z Glasgow po vítězství 1:0 nad Celtikem a zůstává stoprocentní.

Rosický se na hřišti objevil poprvé od zářijového kvalifikačního utkání v Itálii a brzy sledoval, jak velký vliv na výkon Arsenalu má jeho nová posila Özil. Rosický ho na hřišti potkal úplně poprvé a už v osmé minutě mu gratuloval k premiérové trefě.

Lídři Premier League byli i tentokrát k neudržení a především Özil zářil dál. Sedm minut po vedoucí brance našel přesným pasem Girouda, který brzy výsledek zpečetil. Gunners připravili Neapoli první porážku v sezóně a pošesté za sebou doma v souboji s italským celkem dokázali udržet čisté konto. Londýnský celek má na svém kontě po dvou zápasech plný počet bodů.

Dortmund ve druhém utkání skupiny F zdolal Marseille 3:0. Dvakrát se trefil útočník Lewandowski, který se v Lize mistrů prosadil poprvé od dubnového galapředstavení proti Realu Madrid, v němž se blýskl čtyřmi přesnými zásahy.

Chelsea ve skupině E nedopustila další překvapení na svůj účet a veze hladkou výhru ze hřiště Steauy, kde v minulé sezóně Evropské ligy odešla poražena. Blues ve 20. minutě pomohla vedoucí trefa záložníka Ramirese a těsně před poločasem také vlastní branka domácího Georgievského. Ramires skóroval po změně stran ještě jednou a v poslední minutě debakl domácích dokonal Lampard.

Čech udržel čisté konto, ale v 59. minutě zažil i nepříjemnou chvilku: z velké vzdálenosti vystřelil Tanase a pořádně protáhl českého brankáře, který míč konečky prstů vytáhl nad břevno. Následně ale narazil do tyče a zůstal ležet na trávníku. Po krátkém ošetření však  ve hře pokračoval a zápas dochytal.

V Basileji se protestovalo

Basilej doma podlehla Schalke 0:1, když triumf po poločase zařídil záložník Draxler. Zápas těsně po zahájení zdržel protest aktivistů Greenpeace proti firmě Gazprom, která je sponzorem soutěže. Čtyři muži se na lanech spustili ze střechy stadiónu St. Jakob Park, aby dali najevo nesouhlas s aktivitou těžařského koncernu v Arktidě. "Gazprome, nefauluj Arktidu," stálo na nápisech aktivistů. Ti požadují i propuštění několika kolegů, které pracovníci Gazpromu v Barentsově moři zadrželi.

Basilejskému klubu hrozí trest od disciplinární komise UEFA, která podobné excesy tvrdě postihuje. Domácí navíc nezískali ani bod se Schalke, to je naopak stoprocentní.

Barcelona se v Celtic Parku hodně nadřela na hubené vítězství. Celtic se dlouho bránil velké převaze Katalánců, jimž citelně scházel zraněný tahoun Messi. Domácí vzdorovali i v oslabení, protože hráli půl hodiny bez vyloučeného kapitána Browna a sami navíc zahrozili povedenou ranou Forresta.

Barcelona, která měla držení míče 82 procent, však v 75. minutě udeřila přesnou hlavičkou záložníka Fábregase, který se ve španělském týmu v Lize mistrů trefil potřetí v kariéře a znovu na hřišti soupeře. Celtic zůstává nadále bez bodu.

Barcelona venku v LM vyhrála 39. zápas a dotáhla se na nejúpěšnější Manchester United, který ale ve středu může odskočit, pokud zvítězí v Doněcku. A záložník Barcy Xavi si vychutnal už své 79. vítězství v Champions League v kariéře, čímž se dotáhl na Raúla.

Austria vydolovala bod, Jun nehrál

Další duel velkoklubů Ajaxu Amsterdam s AC Milán nabídl dramatickou zápletku až v samém závěru. V 90. minutě nejprve přiblížil domácí k vítězství Denswil, ale ve čtvrté minutě nastavení proměnil Balotelli penaltu a zápas skončil remízou 1:1.

Atlético Madrid ve skupině E dokonale otočilo zápas v Portu a raduje se po výhře 2:1. Překvapivou bezbrankovou remízu uhrála Austria Vídeň v Petrohradu, jemuž ublížilo vyloučení záložníka Witsela ve 44. minutě. Austria už bod uhájila a zastavila devítizápasovou sérii porážek rakouských týmů v Lize mistrů. Český útočník Tomáš Jun ve službách Austrie se na hřiště nedostal.

Liga mistrů - 2. zápasy skupinové fáze:
Skupina E:
Steaua - Chelsea 0:4 (0:2)on-line
Branky: 20. a 55. Ramires, 44. vlastní Georgievski, 90. Lampard. Rozhodčí: Velasco (Šp.). Diváci: 36.713.
Basilej - Schalke 04 0:1 (0:0)
Branka: 58. Draxler. Rozhodčí: Undiano (Šp.). Diváci: 33.251.
Skupina F:
Arsenal - Neapol 2:0 (2:0)on-line
Branky: 8. Özil, 15. Giroud. Rozhodčí: Mažič (Srb.). Diváci: 59.536.
Dortmund - Marseille 3:0 (1:0)
Branky: 19. a 79. z pen. Lewandowski, 52. Reus. Rozhodčí: Borbalán (Šp.). Diváci: 65.600.
Skupina G:
Petrohrad - Austria Vídeň 0:0
Rozhodčí: Aytekin (Něm.). ČK: 44. Witsel (Petrohrad). Diváci: 18.785.
FC Porto - Atlético Madrid 1:2 (1:0)
Branky: 16. Martínez - 58. Godín, 86. Arda Turan. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 33.989.
Skupina H:
Celtic Glasgow - FC Barcelona 0:1 (0:0)
Branka: 75. Fábregas. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). ČK: 59. Brown (Celtic). Diváci: 58.128.
Ajax Amsterdam - AC Milán 1:1 (0:0)
Branky: 90. Denswil - 90.+4 Balotelli z pen. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 51.692.