Rubriky:

ME 2008

Německý tisk je po vítězství fotbalistů v Praze neustále bez sebe

26. března 2007 14:29 - BERLÍN

Německý tisk se už druhý den opájí vítězstvím svých fotbalistů v Praze. V pondělí už přistupuje k zápasu analytičtěji, ale hlavně opěvuje práci trenéra Joachima Löwa a téměř prorokuje novou éru německého fotbalu. Internacionál Franz Beckenbauer v nejčtenějším deníku Bild německou reprezentaci dokonce pasuje na nynější evropskou jedničku.

Výhra 2:1 nad Čechy není jen milníkem v kvalifikaci na evropský šampionát, soudí fotbalový "císař" Beckenbauer. "Troufám si tvrdit: Momentálně jsme v Evropě číslo 1." Löwova jedenáctka podle něj hraje jako z partesu a takřka každý zápas pod jeho vedením lze považovat za poučnou lekci.

"K dynamice, kterou vnesl Jürgen Klinsmann, nyní přistupuje deviza sehraného týmu," srovnává Beckenbauer ve svém sloupku Löwa a jeho předchůdce. Ačkoli sám před rokem kritizoval po německém debaklu s Italy 1:4 novou cestu Klismanna a jeho tehdejšího asistenta Löwa, nyní je po něj Löw "šťastnou volbou". "Zřejmě se umí v týmu prosadit," soudí o trenérovi. Zatímco pro Itálii a Francii jako první dva týmy z loňského světového šampionátu je dosud kvalifikace trápením, bronzoví Němci si jako jediní udržují loňskou kvalitu, dodává Beckenbauer.

Perfektní fotbal neexistuje

Četné deníky usuzují, že vítězstvím v Praze se Löw definitivně vymanil z Klinsmannova stínu. Oceňují, že svůj tým dokonale připravil. "Perfektní fotbal neexistuje," zůstává však trenér při zdi a tlumí nadšení médií. "Lze se jen pokusit maximálně se této úrovni přiblížit."

"Kdo si myslel, že růst výkonnosti souvisí jen s motivací na událost, jakou bylo mistrovství světa, ten se mýlil," uvádí Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Vše není jen otázkou peněz, ale také kompetence." Löwova autorita v německém fotbalu pražským vítězstvím výrazně vzrostla a je dobře, že se v showbyznysu značky fotbal díky Löwovi zase dostává do popředí i pečlivá práce, dodávává deník.

Pokud by měl Löw jednou sepsat učebnici fotbalu, pak by kapitolu "zápas na hřišti silného soupeře" určitě velmi dobře ilustroval příklad sobotního vítězství v Praze, píše Berliner Zeitung. Veškerá taktika, kterou trenér vymyslel, se na hřišti věrně reprodukovala a ukázala se jako trefa do černého: hrát klidně, odhodit letargii, jistit se zezadu, soupeře hned od začátku zastrašit a otřást útočnými akcemi, kontrolovat klíčové hráče a hledat vlastní šance a chopit se jich.

Koller symbolizoval mizérii domácích

Německý trenér prý rozpoznal slabá místa soupeře, která však předem nechtěl prozrazovat. Lze jen usuzovat, že to byla pomalá a často dezorientovaná obrana Martina Jiránka a Davida Rozehnala, píše list. Bezmocnost Čechů před domácím publikem byla zarážející, ale německý tým si ji vlastně vynutil.

"Jan Koller navíc symbolizoval mizérii domácích," pokračuje list. Ačkoli se ho Němci předem obávali, nakonec byl jen "hráčem v slepé uličce". "On není žádný špílmachr," hodnotí Kollera jeho bývalý klubový spoluhráč Christoph Metzelder. "Když se ocitne s míčem ve středu pole, pak se neděje nic," cituje Metzeldera Berliner Zeitung.

"Vítězstvím v Česku německá reprezentace definitivně vstoupila do moderny," píše list Der Tagesspiegel. "Je to skutečně Německo?" táže se deník překvapeně. Základem německé suverenity byla inteligentní obranná hra, žádné fauly a žádné strkání. "Podařilo se nám otupit sílu Čechů férovými prostředky," chválí v listu své svěřence Löw.

ČTK

Časová osa: ME 2008

Filtr článků - ME 2008


Podsekce:

                   

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..