Češi na ME podlehnou Španělsku a s Chorvaty i Turky remizují, říká spolehlivá analýza

8. června 2016 13:54 - Paříž

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy nepostoupí ze skupiny podle analýzy americké investiční banky Goldman Sachs, která úspěšně předpověděla tři ze čtyř semifinalistů posledního mistrovství světa. Podobně jako banka UniCredit, která sestavila vlastní analýzu, došla k závěru, že šampionát vyhraje domácí Francie.

 

Dominic Ebenbichler, Reuters

Banka Goldman Sachs použila pro výpočet systém, který využívá pro analýzu dat ze světové ekonomiky a finančních trhů. Při mistrovství světa před čtyřmi roky správně odhadla, že do semifinále postoupí Brazílie, Argentina a Německo. Spletla se jen u Španělska, místo kterého se mezi nejlepší čtveřici probojovalo Nizozemsko. V roce 2012 předpověděla, že Británie na olympijských hrách v Londýně získá 65 medailí z toho 30 zlatých. Skutečnost se lišila pouze o jednu medaili.

Českému týmu přisuzuje Goldman Sachs sedmé nejhorší hodnocení ze všech účastníků podle systému Elo, který se využívá hlavně v šachu. Na postup ze skupiny jim sice dává šanci 61,8 procenta, ale domnívá se, že česká skupina D bude jedna ze dvou, ze které postoupí jen dva celky. A to Španělsko a Chorvatsko.

Předpověď banky říká, že Češi prohrají se Španělskem 1:2 a následně uhrají dvě remízy 1:1 s Chorvaty a Turky.

Vyhrají Francouzi

Největším favoritem na celkové vítězství je podle ní Francie, které dává šanci 23,1 procenta. Druzí jsou Němci (19,9) a třetí Španělsko (13,6). Čtvrté místo patří Anglii s 10,5 procenta. Následují Portugalsko, Belgie, Chorvatsko a Polsko. Češi mají šanci na titul jen 1,7 procenta, což je řadí na patnácté místo. Nejhorší vyhlídky mají Severní Irsko, Wales a Albánie.

Autoři studie John Hatzius, Sven Jari Stehn a Donnie Millar připouštějí, že jde jen o pravděpodobnost, proto nelze brát výsledky za stoprocentní.

"Je velice obtížné posoudit, jak věrohodná predikce bude. Náš přístup pečlivě zvažuje pravděpodobnostní charakter turnaje za použití statistických metod. Do analýzy ale nejde zařadit faktory, které lze statisticky jen obtížně vyjádřit. Patří sem především kvalita jednotlivých hráčů, stejně tak není prostor pro lidský úsudek," stojí v tiskové zprávě.

Předpověď mistrovství Evropy fotbalistů 2016 podle banky Goldman Sachs:
Osmifinále: Švýcarsko - Ukrajina, Španělsko - Maďarsko, Anglie - Rumunsko, Portugalsko - Itálie, Německo - Slovensko, Belgie - Chorvatsko, Francie - Polsko, Rusko - Rakousko.
Čtvrtfinále: Ukrajina - Španělsko, Anglie - Portugalsko, Německo - Belgie, Francie - Rusko.
Semifinále: Španělsko - Anglie, Německo - Francie.
Finále: Španělsko - Francie.
Vítěz: Francie.
Šance českých fotbalistů podle banky Goldman Sachs:
61,8 procenta na postup ze skupiny,
28,8 procenta na postup do čtvrtfinále,
12,7 procenta na postup do semifinále,
5,1 procenta na postup do na finále,
1,7 procenta na celkové vítězství.
ČTK

Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..