Češi přijeli! Důchodci v Tours měli povyražení, Rosický ho možná bude mít také

8. června 2016 17:51 - Tours

Movití francouzští důchodci v Tours mají povyražení. Už nejen u brány zakousnuté do vysoké kamenné zdi, kde musí ostraze ukazovat kartičky opravňující ke vstupu, ale i uvnitř hotelového areálu Chateau Belmont, v němž od středy sídlí česká fotbalová reprezentace. Zatímco historickou budovu někdejšího zámku zabralo vedení výpravy v čele se strahovským bossem Miroslavem Peltou, trenérem Pavlem Vrbou, jeho asistenty i poradci a sousední moderní přístavbu hráči, místní senioři se ze svých apartmánů v protilehlé budově, odkud vidí hráčům až do jídelny, na dobu šampionátu pochopitelně nevystěhovali.

Radek Malina (Tours), Právo

„Však za ně platíme tři tisíce eur měsíčně," vykládala jednaosmdesátiletá paní Charlotta náramně zvědavá, jaké nové hosty si bude prohlížet z balkónu. Šourala se po štěrkové cestičce, až ke vstupu do recepce zašla, dokonce vyzvídala, jak se česky řekne Bonne journée.

„A, dobry den," opakovala celá natěšená, že pochytila první česká slova. O fotbale tedy nevěděla vůbec nic, o českých fotbalistech už tuplem ne.

„To manžel, ten je do fotbalu blázen," rozpovídala se a nechala si ukazovat hráče vystupující z pomalovaného autokaru, jímž ti čutálisté z místního vojenského letiště v doprovodu policistů přijeli. „Oui, oui, Čech," přece jen prokázala, že je fotbalem alespoň trochu políbená, zatímco hotelový personál stojící v sešikovaném špalíru hráčům tleskal a doprovod jim z nachystaných reproduktorů pouštěl hymnu "Jeden za všechny", kterou si Vrbovi svěřenci loni v listopadu po postupu z kvalifikace sami nazpívali.

Rozdělovník pokojů nepotřebovali, protože na dveřích měli nachystané jmenovky. Mazáci obývají každý svůj, reprezentační omladina dostala pochopitelně dvoulůžkové. Rosický tudíž rozrazil dveře s číslem 134 a Lafata cimru hned naproti s lichou číslicí na konci, v jejich sousedství našli dočasný domov rutinéři Plašil a přes chodbu Sivok, na opačné straně pak Čech s Kadlecem.

Útulné pokoje i přání od manažerky

Žádný luxus na druhou, okázalý přepych tuplem, ale útulnou a příjemnou pohodu nabízí. Však i manažerka hotelu Vanesa Jobardová přidala k načechranému polštáři vlastnoručně podepsané přání, aby se jim v Chateau Belmont líbilo a vyráželi odsud k samým vítězstvím.

„My s Tomášem bez sebe nedáme ránu. Spíme spolu na soustředění, společný pokoj máme i tady v Tours," přiznával Milan Škoda, že bez někdejšího slávistického parťáka nedá ani ránu a že raději berou za vděk dvoulůžkovým pokojem.

Z panujícího mumraje, vyhrávající muziky a halasu u recepce byli místní důchodci úplně u vytržení. Žádná odpolední siesta, popíjení kávičky na terase, natož pak pravidelná hodina cvičení a fyzioterapie v hotelovém wellness, o který se teď musí dělit s fotbalisty.

Seděl jich tam přitom v místnosti vedle posilovny rovný tucet, když česká výprava dorazila. Instruktor jim právě vykládal, jak mají cvičit, protahovat svalstvo, ve vedlejším bazénu uvolňovat tělo a chodit na procházky. Vydrželi poslouchat deset minut, ale pak si ani oni nenechali středeční povyražení ujít.

O francouzských holích, někteří s chodítky, jiní po svých se doušourali kolem záhonů vysypaných bělostnou drtí i rozdrceným čedičem tam, kde už všechno mapovala paní Charlotta.

Veliký park a žába v jezírku

„Bude se jim tady líbit. Park je veliký a všude samé vzrostlé stromy, v jejichž stínu se mohou schovat, trávník tady sekají pravidelně a cestičky uhrabují a upravují, aby někdo nezakopl. A i bylinkovou zahrádku támhle v malém skleníku máme. Však nikdo nebude mít nic proti, aby si natrhali tymián, nebo šalvěj a jídlo si trochu přichutili," přiznávala kamarádka paní Charlotty, že ona to dělá pravidelně, aby si servírované dietní pokrmy vylepšila.

„A řekni také o naší Marllene," nabádala přítelkyni, aby se pochlubila žábou obývající jezírko přímo před hotelem.

„Je velká jako bochník chleba a jak nádherně kváká. Celou noc vydrží koncertovat."

Reprezentační doprovod namířil v tu ránu pohled k oknům do prvního patra přístavby, za nimiž je Rosického pokoj. Otázku, jak se reprezentační kapitán popasuje s žabím koncertováním trvajícím ke všemu celou noc, se však nikdo neodvážil vyslovit.

Dny příští ukážou....

zp (Tours), Sport.cz, Právo

Jak dopadne úvodní zápas českých fotbalistů na ME proti Španělsku?


Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..