Trest pro Chorvaty? Nižší než pro Rusko

20. června 2016 17:55 - Paříž

Chorvatská fotbalová reprezentace dostala od disciplinární komise UEFA pokutu 100 tisíc eur (asi 2,7 miliónu korun) za výtržnosti fanoušků v pátečním utkání mistrovství Evropy s Českou republikou (2:2). Pokud se budou problémy s příznivci opakovat, Chorvatům bude zakázáno prodávat vstupenky na své zápasy osobám, které jsou u fotbalové asociace a úřadů balkánské země vedeny jako problémové. Tato podmínka platí po zbytek šampionátu.

 

Jason Cairnduff, Reuters

Chorvatsko není prvním potrestaným na tomto šampionátu. Rusko za řádění fanoušků dostalo pokutu 150 000 eur a bylo podmínečně vyloučeno z turnaje. Přitížilo mu, že podobné problémy mělo i na minulém šampionátu, navíc bitky se odehrávaly i před utkáním ve městě.

Fanoušci Chorvatska v St. Étienne zapříčinili v 86. minutě za stavu 2:1 pro svůj tým přerušení zápasu, když na hřiště naházeli množství světlic. Když je pořadatelé uklízeli, přistála mezi nimi petarda a jednoho z nich zranila. V ochozech se kvůli tomu popraly jednotlivé frakce chorvatských příznivců. Rozhodčí Mark Clattenburg po poradě nechal utkání dohrát a Češi v nastavení vyrovnali z penalty.

UEFA obvinila Chorvatsko ze čtyř přestupků - používání pyrotechniky, házení předmětů na hrací plochu, výtržností diváků a rasismu. Chování chuligánů, kteří údajně protestovali proti chorvatskému svazu, tvrdě odsoudili trenér národního týmu Ante Čačič nebo záložník Ivan Rakitič, ale také chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.

Chorvatsko se v úterním závěrečném utkání skupiny D utká v Bordeaux s už jistým osmifinalistou a obhájcem titulu Španělskem. Ve stejný den a rovněž od 21 hodin český tým v Lens změří síly s Tureckem.

"Nebojíme se, že by se to opakovalo. To, co se stalo v St. Étienne, je dostatečným varováním pro organizátory, francouzskou policii i pro nás," řekl novinářům Čačič. "Jsem přesvědčený, že naši opravdoví fanoušci v hledišti převáží jakoukoli individuální anomálii. Jedinou věcí, kterou můžeme udělat jako tým, je chovat se příkladně na hřišti," dodal chorvatský kouč.

Dnes bylo rovněž zahájeno disciplinární řízení proti Albánii a Rumunsku za nepřístojné chování příznivců obou mužstev v nedělním duelu skupiny A v Lyonu.

Disciplinární komise už na francouzském Euru potrestala Rusko. To za výtržnosti fanoušků, kteří v duelu s Anglií v Marseille zaútočili na tábor příznivců soupeře, bylo podmínečně vyloučeno z turnaje a musí zaplatit 150 tisíc eur. Rusku přitížilo, že podobné problémy mělo i na minulém šampionátu, navíc bitky se odehrávaly i před utkáním ve městě.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: