Maďarsko - Portugalsko 3:3Ronaldo střelecky procitl a Portugalce poslal v nejkrásnějším zápase do osmifinále ME

Paříž/Lyon

Úchvatný zápas, kterému nechyběly góly, náboj ani krásné momenty, sehráli v závěrečném klání skupiny F na evropském šampionátu Portugalci s Maďarskem. Outsider třikrát vedl, ale i díky dvěma premiérovým trefám Cristiana Ronalda nakonec remizoval 3:3. Maďarsko s pěti body senzačně ovládlo skupinu, i Portugalcům však třetí remíza stačí k postupu do osmifinále z předposledního místa.

Gólová patička Cristiana Ronalda.

V základní sestavě Portugalska nechyběl Cristiano Ronaldo, který nastoupil k rekordnímu 17. utkání na EURO. V tabulce se tak osamostatnil před dvojicí bývalých hráčů Edwinem van der Sarem, Lillianem Thuramem, zatímco 15 utkání mají Bastian Schweinsteiger, Gianluigi Buffon, Cesc Fábgregas a Andrés Iniesta, kteří můžou Ronalda na turnaji ještě překonat.

V prvním poločase mělo více ze hry Portugalsko, do vedení šlo však Maďarsko. V 19. minutě se do odraženého míče na hranici vápna opřel Gera a v 37 letech a 61 dnech se stal druhým nejstarším střelcem v historii mistrovství. Rekord drží Rakušan Ivica Vastič (38 let a 256 dní).

Portugalsku se krátce před přestávkou podařilo vyrovnat. Druhým gólem na turnaji se o to postaral Nani, který si naběhl na Ronaldovu přihrávku a střelou k bližší tyči překonal brankáře Királyho.

Ronaldova skvělá patička

Góly byly k vidění i po přestávce a hned tři padly v úvodních deseti minutách druhé půle. Nejprve se prosadil Dzsudzsák, jehož střelu z přímého kopu srazila zeď do protipohybu gólmana Patrícia. Vzápětí patičkou vyrovnal Ronaldo a připsal si první gól na turnaji. Pro hvězdu Realu Madrid šlo navíc o další zápis do historie, protože se jako první hráč trefil na čtyřech evropských šampionátech.

Nerozhodný stav dlouho nevydržel, protože v 55. minutě vrátil Maďarsku vedení opět tečovanou střelou Dzsudzsák. Jenže přestřelka pokračovala dál a o sedm minut později srovnal na 3:3 hlavou Ronaldo. S osmi góly se posunul na druhé místo historické tabulky střelců ME a na vedoucího Michela Platiniho ztrácí jedinou branku.

O pár okamžiků později mohlo být opět všechno jinak, když ale Elek trefil tyč, oba celky si začaly hlídat remízu a došly si pro bod. Ten nakonec stačil oběma, protože Maďaři díky lepšímu skóre obsadili první místo před rovněž pětibodovým Islandem, zatímco Portugalsku stačily k postupu tři remízy. Poslední ve skupině F bylo s jedním bodem Rakousko.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:
Skupina F (hráno v Lyonu):
Maďarsko - Portugalsko 3:3 (1:1)
Branky: 47. a 50. Dzsudzsák, 19. Gera - 50. a 62. Ronaldo, 42. Nani. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child - Oliver, Pawson (všichni Angl.). ŽK: Guzmics, Juhász, Gera, Dzsudzsák (všichni Maď.). Diváci: 55 514.
Maďarsko: Király - Lang, Guzmics, Juhász, Korhut - Dzsudzsák, Gera (46. Bese), Elek, Pintér, Lovrencsics (83. Stieber)- Szalai (70. Németh). Trenér: Storck.
Portugalsko: Patrício - Vierinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu - Gomes (61. Quaresma), W. Carvalho, Moutinho (46. Renato Sanches), Mario - Nani (81. Danilo), Ronaldo. Trenér: Santos.