Island - Rakousko 2:1Vyslanci země gejzírů slaví historický postup, Rakušané se s šampionátem loučí

18. Bödvarsson 1 : 0
60. Schöpf 1 : 1
94. Traustason 2 : 1

Fotbalisté Islandu si při premiéře na evropském šampionátu zahrají v osmifinále turnaje! Rozhodl o tom zápas v Paříži, v němž reprezentanti ostrovní země zvítězili 2:1 nad Rakouskem a v tabulce skupiny F obsadili s pěti body druhou postupovou příčku o skóre za vítězným Maďarskem a před třetím a rovněž postupujícím Portugalskem. Favorizovaní Rakušané, kteří v kvalifikaci vyhráli devět z deseti zápasů, skončili s jedním bodem a jediným gólem na poslední pozici a s ME se loučí.

Radost islandských fotbalistů po gólu Jóna Dadiho Bödvarssona (č. 15).

Skóre utkání otevřel v 18. minutě Jón Bödvarsson a Rakušané mohli krátce nato vyrovnat, jenže stoper Aleksandar Dragovic neproměnil penaltu. Rakousko dostalo soupeře pod veliký tlak a v 60. minutě vyrovnalo po trefě Alessandra Schöpfa. Na gól, jenž by mu dal naději, však nedosáhlo. Naopak v nastaveném čase zařídil vítězství Islandu střídající Arnór Traustason. Island se coby druhý tým skupiny F utká v pondělí 27. června od 21 hodin s Anglií.

Úvod nabídl nebezpečné akce před oběma brankami. Nejprve Jóhann Gudmundsson trefil spojnici té maďarské, na druhé straně pak takřka stoprocentní šanci nevyužil Marko Arnautovic. Ten vypíchl na malém vápně balón rozehrávajícímu gólmanovi Hannesu Halldórssonovi, ale namísto finiše do prázdné podklouzl.

Rakouské zaváhání potrestal v 18. minutě Bödvarsson. Islandský záložník si před brankou zpracoval prodloužený aut a vstřelil první gól zápasu. Po něm severský celek poněkud polevil a přenechal iniciativu soupeři.

Aktivita Rakušanů vyústila v 37. minutě ve faul Ariho Skúlasona na největší hvězdu soupeře Davida Alabu, nařízenou penaltu ale obránce Dragovic poslal na levou tyčku. Následně do opačné sítě dostal míč Birkir Bjarnason, byl mu ale odpískán ofsajd.

Tlak Rakouska se po přestávce zvyšoval a po hodině hry se jeho fotbalisté dočkali vyrovnání a prvního gólu na turnaji. Střídající Schöpf si navedl míč do vápna a poslal jej na vzdálenější tyč.

Obléhání islandského vápna pokračovalo i ve zbývající části zápasu, žádná z rakouských příležitostí však změnu skóre a s ní i naději na postup nepřinesla. Do otevřené obrany Rakouska si naopak ve čtvrté minutě nastavení naběhl Arnór Traustason a vystřelil Islandu první vítězství na ME.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina F:
Island - Rakousko 2:1 (1:0)
Branky: 18. Bödvarsson, 90.+4 Traustason - 60. Schöpf. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Raczkowski, Musial (všichni Pol.). ŽK: Skúlason, Sigthórsson, Árnason, Halldórsson - Janko. Diváci: 65 714.
Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson (86. Ingason), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Bödvarsson (71. T. Bjarnason), Sigthórsson (80. Traustason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.
Rakousko: Almer - Dragovic, Prödl (46. Schöpf), Hinteregger, Fuchs - Klein, Ilsanker (46. Janko), Alaba, Baumgartlinger, Arnautovic - Sabitzer (78. Jantscher). Trenér: Koller.