Francie uvidí semifinále titánů. Bale půjde na ME proti Ronaldovi!

Robert NeumannPrávo

Nejdražší fotbalisté v historii. Cristiano Ronaldo a Gareth Bale. Za prvního vysázel Real Madrid 94 miliónů eur, za druhého jen o tři méně. V květnu spolu vyhráli Ligu mistrů, teď se ale jako lídři Portugalska a Walesu postaví ve středu v Lyonu proti sobě v semifinále ME.

Velšská hvězda Gareth Bale slaví postup týmu do semifinále ME. V něm nastoupí proti klubovému spoluhráči z Realu Madrid Cristianu Ronaldovi.

Zatímco Wales, kterému bude v semifinále chybět vykartovaný Aaron Ramsey, vyhrál na turnaji čtyři z pěti utkání, Portugalci všechny duely v základní hrací době zremizovali. „Není to můj zápas s Cristianem, ale utkání Walesu s Portugalskem. Jsem přesvědčený, že letos přišel správný čas pro mou zemi. Ve středu čekám úžasný večer, věřím, že finále bude naše," prohlásil Bale.

Ronaldo má nad ním, v nadsázce, trochu navrch. Naposledy, kdy stáli na trávníku jako soupeři, se radoval Portugalec. Na jaře 2011 vyprovodil s Realem tehdy Baleův Tottenham ze čtvrtfinále Ligy mistrů (1:0 a 4:0). Ronaldo, kterému chybí pouze jediná trefa k vyrovnání historicky nejlepšího střelce ME Michela Platiniho (9), se tenkrát na demolici podílel dvěma góly. Dva roky na to za ním dorazil Bale za 2,5 miliardy korun na San Bernabéu a momentálně prožívá reprezentační pohádku.

Při premiérové účasti na evropském šampionátu Wales došel do semifinále. „Je to prostě neuvěřitelné. Ale my víme, že jsme dobří. Naše práce ve Francii ještě neskončila," uvedl Bale po čtvrtfinálovém výhře 3:1 nad Belgií. Ta sice vedla trefou Nainggolana z 13. minuty, ale Wales skóre senzačně otočil. Do poločasu srovnal Williams, vítězný gól dal v 55. minutě Robson Kanu a výhru v závěru pečetil Vokes.

Bale může vystoupit ze stínu klubového parťáka, který v uplynulé sezóně vstřelil za Bílý balet o 32 gólů víc. Na ME je ovšem o branku vpřed velšská hvězda (3), byť svůj potenciál odevzdává ve prospěch týmu, zatímco Ronaldo „jede" klasicky na sebe. „Gareth je tím typem hráče, který může být rozdílovým článkem," pronesl velšský obránce Neil Taylor. „Ale souboj Ronalda s Balem tenhle zápas nerozhodne," doplnil portugalský kouč Fernando Santos.

Postoupí do finále ME fotbalisté Walesu, nebo Portugalska?