Rubriky:

ME 2016

Rozšíření počtu účastníků se podle UEFA osvědčilo. Model bude platit dál

6. července 2016 10:58 - Paříž

Nový formát finálového turnaje fotbalového mistrovství Evropy, v němž se místo 16 představilo 24 týmů, podle představitelů UEFA uspěl. Na šampionát díky rozšíření postoupilo několik nováčků, kteří se mezi elitou neztratili, což podle funkcionářů přispěje k popularizaci fotbalu v těchto zemích.

 

Carl Recine, Reuters

Premiéru na EURO zažily Albánie, Island, Severní Irsko, Slovensko a Wales. Albánci se s turnajem loučili po základních skupinách, Slovensko a Severní Irsko vypadly v osmifinále. Island došel do čtvrtfinále a Wales čeká dnes semifinále proti Portugalsku.

Ředitel turnaje Martin Kallen si pochvaloval fakt, že reprezentace podceňovaných týmů měly nejbouřlivější podporu fanoušků. Hráče Islandu vítalo po vyřazení s Francií v Reykjavíku jako hrdiny zhruba 30 tisíc lidí, což je desetina populace v zemi.

"Lidé se obávali, že ten formát nebude fungovat, ale fungoval," řekl Kallen. "Viděli jsme dva týmy (Island a Wales), které došly dál, než kdokoliv čekal a to je dobře. Fotbalu to otevřelo nové obzory," dodal.

Podle kritiků ale rozšíření počtu účastníků nijak nepřidalo turnaji na atraktivitě. Wales a Severní Irsko by navíc podle nich postoupily i na šestnáctičlenné EURO.

Model s 24 účastníky, který výkonný výbor UEFA schválil před osmi lety, bude platit i pro příští EURO v roce 2020. Kallen je přesvědčen, že UEFA u něho zůstane i pro další turnaje. "Zatím to ještě nevíme, ale je to formát, o kterém budeme uvažovat, protože se osvědčil," řekl.

ČTK

Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..