Portugalsko - Wales 2:0Tři smrtící minuty rozhodly, Portugalci budou po dvanácti letech skládat finálový reparát

50. Ronaldo 1 : 0
53. Nani 2 : 0

Lyon

Tři smrtící minuty v portugalském podání rozhodly v Lyonu o prvním finalistovi fotbalového evropského šampionátu. Nejprve hlavičkující Ronaldo a vzápětí po jeho střele Nani se postarali o první vítězství Portugalska ve Francii v normální hrací době, ale vítězství nesmírně důležité. Vždyť hvězdný CR7 si se svým týmem zahraje podruhé v historii o zlato. Před dvanácti lety Portugalci doma finále proti Řecku nezvládli, v neděli v Paříži budou moci složit reparát proti postupujícímu z druhé semifinálové dvojice tvořené domácí Francií a Německem. Poražený Wales, který na EURO 2016 tak příjemně překvapil, se musel spokojit s bronzem.

Radost Cristiana Ronalda po gólu, který vstřelil Walesu.

Pomalu dvacet minut o sobě nedával Bale vědět. K portugalské bráně se nevydal, nevystřelil, ba ani žádnému ze spoluhráčů pořádně nenahrál.

Souboj hvězd vyzněl smírně

To jeho spoluhráč z Realu Ronaldo se dral do šance hned. Už po deseti minutách se vztekal na sudího a dožadoval se penalty. Na rozdíl od hereckých etud v předchozích zápasech tentokrát právem, protože Collins ho skutečně fauloval. Švédský rozhodčí Eriksson ale zřejmě usoudil, že odpískat pokutový kop tak záhy by semifinálovému duelu nepomohlo, takže Ronaldovu zlobu spolkl.

Pro už beztak oslabený Wales, jemuž scházeli distancovaní Ramsey a Davies, vítaná výpomoc. Však se za ní odvděčil, protože když ochabla počáteční portugalská aktivita, začal se dopředu hrnout on. Tedy, hrnul se tam především hvězdný konkurent CR7 Bale.

V 18. minutě první výpad, vzápětí překvapivý signál po rohovém kopu zakončovaný střelou vedle, vzápětí centr do šestnáctky, na který King nedosáhl, po čtyřech minutách rána do gólmanovy náruče, která samo sebou nemohla Patrícia ohrozit.

Bale byl prostě aktivnější, i když efekt jeho snažení byl nulový stejně, jako tomu bylo v případě Ronalda. Ten se znovu připomenul až těsně před přestávkou, kdy hlavičkoval v obtížné pozici a bránu minul.

Právě minisouboj dvou nejdražších hráčů dokumentoval dění v prvním šampionátovém semifinále, v němž hvězdy obou celků měly hlavní part. Do přestávky smírně vyznívající, stejně jako smírně vyzněl i souboj Portugalska s Walesem. Na obou týmech bylo až příliš patrné, že jde o příliš mnoho, než aby si dovolily udělat chybu, natož aby se snad zpronevěřily předepsané taktice. Proto volné tempo, vyčkávání, žádná pořádná šance a s výjímkou střely, kterou vyslal Bale, ani jedna rána mezi tyče.

Tři smrtící portugalské minuty

Pět minut po půli už to ale neplatilo. Ani pro konfrontaci Ronaldo - Bale, ani pro souboj Portugalců s Velšany.

Nejdřív po rohovém kopu neuhlídal Chester Ronalda, ten se pověsil do vzduchu a hlavou usměrnil centr Guerreira za Hennesseyho záda, tři minuty nato odvrátil Chester další centr Guerreira pouze k Ronaldovi, ten vypálil a Nani poslal ve skluzu balón na opačnou stranu, než padal gólman Velšanů.

O finalistovi bylo rozhodnuto. Portugalci zkušeně hlídali vedení, které mohli Ronaldo při exekuci trestného kopu či Mário nebo Danilo v obrovských šancích ještě zvýšit, střádali čas, ale i tak byli jasně lepší, zatímco Wales se marně pokoušel duel ještě zdramatizovat. Ani Bale to nesvedl, i když pálil ze všech pozic, tři střídání ke zvratu rovněž nepomohla.

Ronaldo a spol. tak vyhráli na šampionátu první zápas v normální hrací době a postoupili zaslouženě do nedělního pařížského finále, kde se střetnou s vítězem druhého semifinálového duelu Francie - Německo.

Semifinále mistrovství Evropy ve fotbale:
Portugalsko - Wales 2:0 (0:0)
Branky: 50. Ronaldo, 53. Nani. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark - Johannesson, Strömbergsson (všichni Švédsko). ŽK: Alves, Ronaldo - Allen, Chester, Bale. Diváci: 55 679.
Portugalsko: Patrício - Cédric, Alves, Fonte, Guerreiro - Danilo - Mário, Sanches (74. A. Gomes), Silva (79. Moutinho) - Nani (87. Quaresma), Ronaldo. Trenér: Santos.
Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Collins (66. Jonathan Williams) - Gunter, Ledley (58. Vokes), King, Allen, Taylor - Bale - Robson-Kanu (63. Church). Trenér: Coleman.
Vyhrají fotbalisté Portugalska mistrovství Evropy?