Německo - Francie 0:2Kapitánova zrada a dvě trefy Griezmanna zastavily mistry světa. Do finále míří Francie

45. Griezmann (penalta) 0 : 1
72. Griezmann 0 : 2

Marseille

Mistři světa musí dál o evropském triumfu jen snít, jako o něm sní už dlouhých dvacet let. Fotbalisty Německa totiž v semifinálovém duelu s domácí Francií zradil kapitán. Schweinsteiger si v nastaveném čase první půle sáhl v hlavičkovém souboji s Evrou na míč rukou a Griezmann proměněnou penaltou ukončil německé snění o titulu. Na inkasovaný gól totiž nedokázali svěřenci trenéra Löwa odpovědět, po změně stran je ztrestal domácí hrdina Griezmann podruhé, takže jejich putování šampionátem skončilo. Zato celá Francie je v transu, neboť její reprezentace si v neděli zahraje v Paříži s Portugalskem o zlato, které naposledy získala před šestnácti lety.

Francouzi se radují společně se střelcem Antoinem Griezmannem (třetí zleva) z branky proti Německu.

Oba gólmani se hned na úvod vytáhli. Nejdřív předvedl excelentní zákrok Neuer, který neskočil Griezmannovi s Matuidim na výměnu míče a střelu francouzského legionáře z madridského Atlétika zlikvidoval vymrštěnou levačkou, sedm minut po Neuerovi se podobně zaskvěl Lloris. Na šampionátu debutující Can sice pálil přesně k pravé tyči francouzské brány, ale Lloris stačil balón také vyrazit. Na rozdíl od Neuera pravačkou...

Sled nebezpečných akcí vypovídá o průběhu semifinále. Francouzi vědomi si své ofenzivní síly do něho vstoupili aktivně a se snahou rozhodnout zápas stejně záhy, jako se jim to povedlo ve čtvrtfinále proti Islandu, Němci naproti tomu začali opatrně a hodně obezřetně, jako by si nejprve chtěli vyzkoušet, jak na tom vůbec je jejich základní sestava, v níž chyběli Hummels, Khedira a hlavně Gómez.

Až po dobře mířené, ale Llorisem likvidované ráně Cana si začali věřit a převzali režii nad duelem označovaným za předčasné finále.

Penalta po ruce kapitána

Po jednadvaceti minutách měli k vedení opět blíž než Francouzi, protože zákrok Pogby volal po penaltě. Italský sudí ji však neodpískal, takže Les Blues volící v konfrontaci s Němci raději klasické rozestavení 4 - 4 - 2 přežili těžkou chvíli bez úhony, stejně jako přečkali stupňující se soupeřův tlak.

Němci totiž přesnou kombinací, pohybem, důrazem v osobních soubojích, držením míče i častou střelbou Francouze jasně přehrávali. Když se ale neujala ani rána Schweinsteigera vytahovaná Llorisem nad břevno, ani jeho pokus vymodlit si penaltu, byl Löwův tým ztrestán.

Nikoli po dalším úletu Boatenga, který přišel uprostřed hřiště o balón, takže Giroud pelášil na Neuera, ale až v nastavení první půle, kdy si kapitán Schweinsteiger sáhl v hlavičkovém souboji s Evrou na míč a italský arbitr tentokrát pokutový kop nařídil. Domácí hrdina Griezmann ho suverénně proměnil, takže první půle nakonec vyzněla přesně naopak, než probíhala.

Griezmann postup pečetil

Po změně stran se sice Němci pokoušeli semifinále zachránit, ale proti zformované a precizně organizované defenzívě domácích neměli nárok. Z platonického tlaku se nerodily střely, natož pak šance, zato nervozity přibývalo.

A bylo jí tolik, že se osmnáct minut před koncem nechal střídající Mustafi obehrát jako školák na hranici šestnáctky Pogbou, gólman Neuer centrovaný míč jen předložil Griezmannovi a ten pohodlně přidal druhý gól.

Semifinále bylo rozhodnuto, Němci už neměli ani fotbalový kumšt, natož pak psychické síly, aby se ještě zvedli. Partie v Marseille pro ně navzdory závěrečnému vzepětí, hlavičce Höwedese i břevnu nastřelenému Kimmichem představovala konečnou, takže o evropském zlatu, které získali naposledy před dvaceti lety v Anglii ve finálovém souboji s českou reprezentací, dál jenom sní.

Zato Francouzi míří do vysněné Paříže k nedělnímu duelu s Portugalskem, v němž budou chtít zopakovat předchozí triumfy u roku 1984 a 2000.

Semifinále mistrovství Evropy ve fotbale:
Francie - Německo 2:0 (1:0)
Branky: 45.+2 a 72. Griezmann, první z penalty. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini - Orsato, Damato (všichni Itálie). ŽK: Evra, Kanté - Can, Schweinsteiger, Draxler. Diváci: 64 078.
Francie: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Sissoko, Pogba, Griezmann (90.+ 2 Cabaye), Matuidi, Payet (71. Kanté) - Giroud (78. Gignac). Trenér: Deschamps.
Německo: Neuer - Kimmich, Boateng (61. Mustafi), Höwedes, Hector - Özil, Can (67. Götze), Kroos, Schweinsteiger (79. Sané), Draxler - Müller. Trenér: Löw.