Totti penaltou v nastavení poslal Italy do čtvrtfinále

KAISERSLAUTERN

Fotbalisté Itálie se stali dalším čtvrtfinalistou fotbalového mistrovství světa. Postup jim v pondělí v Kaiserslauternu zařídil v nastaveném čase Francesco Totti, který potrestal faul Neilla na Grossa. Italové hráli od 50. minuty bez vyloučeného Materazziho.

Italové zahájili historicky první vzájemný zápas aktivněji a už ve 3. minutě mohl otevřít skóre po centru Del Piera kanonýr Fiorentiny Luca Toni. O dvacet minut později tvrdě pálil Gilardino, v posledním okamžiku jeho střelu zblokoval Chipperfield. Ten mohl poslat Australany do vedení, když nepříjemnou střelou z deseti metrů využil hlavičky Neilla. Buffon byl na místě. Chvíli předtím spálil šanci znovu Toni.

Oba týmy se snažily hlavně bránit a k vidění bylo několik ostrých zákroků. Ty ale sudí Medina Cantalejo netrestal tak úzkostlivě jako den předtím Ivanov v osmifinále mezi Portugalskem a Nizozemím. Italům chyběl stoper Nesta, kterého od duelu s Českem trápí přitahovač pravého stehna.

Materazzi musel ze hřiště

Italové zahájili aktivněji i po přestávce, Perrotta jen trefil před sebou stojícího Neilla, dorážka Toniho mířila mimo branku. Důležitý okamžik přišel v 50. minutě. Italský hrdina utkání s ČR Marco Materazzi se snažil zastavit Bresciana, ale spíše trefil spoluhráče Zambrottu. Přesto stoper Juventusu inkasoval červenou kartu a musel do kabiny.

Trenér Lippi okamžitě stáhl útočníka Toniho a do hry poslal defenzivnějšího Barzagliho. Početní převaha pomohla Australanům k převaze, po rychlé kombinaci se elegantně s míčem otočil Chipperfield a pohotově vypálil. Bombu z deseti metrů Buffon vyboxoval. Deset minut před koncem se po rohu dostal ke hlavičce Cahill, míč skončil těsně nad Buffonovou brankou.

Totti s přehledem rozhodl

Rozhodnutí padlo v nastaveném čase. Levý obránce Itálie Grosso si v pokutovém území obhodil Bresciana a vzápětí se ochotně položil přes Neilla k zemi. Rozhodčí odpískal přísnou penaltu a Francesco Totti poslal s přehledem Itálii do čtvrtfinále.

V něm se Italové utkají s vítězem zápasu Ukrajina - Švýcarsko, který se hraje v Kolíně ve 21:00.

Itálie - Austrálie 1:0 (0:0)
Branka: 90+5. Totti z pen. Rozhodčí: Cantalejo - Carrasco, Hernandez (všichni Šp.). ŽK: Grosso, Gattuso, Zambrotta - Grella, Cahill, Wilkshire. ČK: 51. Materazzi (It.). Diváci: 46 000 (vyprodáno).
Itálie: Buffon - Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso - Gattuso, Pirlo, Perrotta - Del Piero (75. Totti) - Gilardino (46. Iaquinta), Toni (55. Barzagli). Trenér: Lippi.
Austrálie: Schwarzer - Moore, Neill, Chipperfield - Wilkshire, Grella, Cahill, Culina - Sterjovski (81. Aloisi), Bresciano - Viduka. Trenér: Hiddink.