Kostarika po rozstřelu poslala Řeky domů! Nizozemci předvedli proti Mexiku famózní obrat

Rio de Janeiro

Vicemistři světa si na šampionátu v Brazílii notně pohráli s nervy svých příznivců. Fotbalisté Nizozemska byli pár minut od vyřazení poté, co v osmifinálové partii s Mexikem dlouho prohrávali po dalekonosné trefě Giovaniho dos Santose. Až v 88. minutě Wesley Sneijder vyrovnal a v nastaveném čase Klaas-Jan Huntelaar z penalty vystřelil evropskému týmu postup. O semifinále si Orenjes zahrají s Kostarikou, která postoupila po penaltovém rozstřelu (5:3), když v normální hrací době i po prodloužení remizovala s Řeckem 1:1. Kostarika vedla po brance Bryana Ruíze, od 66. minuty však hrála v oslabení o vyloučeného Óscara Duarteho, které potrestal vyrovnávacím gólem v první minutě nastavení Sokratis Papastathopulos. V penaltovém rozstřelu jako jediný selhal Theofanis Gekas, Kostariku následně poslal do premiérového čtvrtfinále MS Michael Umaňa.

Kostaričan Oscar Esteban Granados se s vlajkou svojí země raduje z postupu do čtvrtfinále MS.

Nizozemci nastříleli ve skupině ze všech 32 celků na turnaji nejvíce gólů, ale v osmifinále se rozjížděli pomalu a aktivitu v úvodu přenechali soupeři. Mexičané se nejprve zastřelovali a po přestávce udeřili. Giovani Dos Santos překvapil z dálky střelou levačkou a trefil se přesně k tyči.

Nedělní zápasy na MS:
Osmifinále
Nizozemsko - Mexiko 2:1
Branky: 88. Sneijder, 90.+4 Huntelaar z pen. - 48. Dos Santos
Kostarika - Řecko 1:1 (5:3 po penaltovém rozstřelu)
Branky: 52. Ruiz - 90+1. Papastathopulos. Penalty proměnili: Borges, Ruíz, G. González, Campbell, Umaňa - Mitroglu, Christodulopulos, Cholevas. Neproměnil: Gekas.

Evropský favorit se pak proti výborné mexické obraně, která do té doby na turnaji zaváhala jen jednou, dlouho nemohl prosadit. Až v 88. minutě se dostal k míči Sneijder a nekompromisní ranou srovnal. V nastavení si pak pro faul stopera Márqueze došel Robben a pokutový kop poslal k tyči střídající útočník Klaas-Jan Huntelaar. Ten přišel na hřiště v 76. minutě a míče se podle statistiků dotkl jen sedmkrát, ale z toho se podílel přihrávkou na vyrovnávacím gólu a pak vstřelil i rozhodující branku.

Nizozemci dokázali v Brazílii vyhrát už třetí zápas, v němž museli otáčet nepříznivé skóre, což se dosud na jednom MS povedlo jen Němcům v roce 1970.

Kostariku spasil Umaňa

Kostarika za sebou nechala ve skupině Italy, Angličany i Uruguayce a herním projevem v Brazílii nadchla, jenže v osmifinálovém duelu na ofenzivní krásu rezignovala. V neatraktivním duelu byli nebezpečnější spíše Řekové.

Jenže Dimitris Salpingidis velkou šanci v závěru první půle neproměnil, čehož mohli on i jeho spoluhráči krátce po změně stran litovat dvojnásob. Po pasu Christiana Bolaňose totiž totálně zaskočil pomalou střelou k tyči brankáře Karzenise kostarický střelec Bryan Ruíz a středoamerický tým šel prakticky z ničeho do vedení.

A záhy se mohlo zdvojnásobit, jenže z nějakého důvodu rozhodčí Williams neodpískal penaltu po evidentní ruce v šestnáctce Vasilise Torosidise. Kostarika musela hrát od 66. minuty po vyloučení Óscara Duarteho po druhé žluté kartě v oslabení, které Jihoevropané využili až v první minutě nastavení.

Střídající Gekas pálil z otočky, brankář Navas míč stihl jen vyrazit a stoper Sokratis Papastathopulos vystřelil Řekům prodloužení, které však rozuzlení nepřineslo. Došlo tedy na pokutové kopy, v nichž jako jediný neproměnil Theofanis Gekas. Vzápětí pak rozhodl o kostarickém postupu Michael Umaňa.