Rubriky:

MS 2018

I fotbaloví bohové při penaltách někdy selžou. Ronaldo a Messi už si v Rusku nemají co vyčítat

26. června 2018 14:24 - Moskva

Teď už si nemají co vyčítat. I Ronaldo při penaltě selhal. A stejně jako Messi ve chvíli, kdy jeho tým druhý gól potřeboval, aby zápas rozhodl. Argentinský fotbalový bůh neproměnil pokutový kop v úvodním šampionátovém duelu skupiny D proti Islandu, což stálo Jihoameričany výhru. Portugalské megastar zlikvidoval v závěrečném střetnutí skupiny B penaltu íránský gólman Baíranvánd a úřadující mistři Evropy rovněž jen remizovali.

 

Ivan Alvarado, Reuters

Oba jsou přitom mašinami na góly. Jak Messi, tak i Ronaldo jsou vyhlášenými penaltovými exekutory. Ve svých klubech, v reprezentaci pochopitelně také.

Zvlášť Ronaldo si nenechá sebrat možnost, aby z pokutového kopu skóroval. Jakmile paraguayský sudí Cáceres v pondělním večeru prostudoval videozáznam a usoudil, že Ronaldo byl faulován, takže ex post nařídil penaltu, CR7 sebral balón a nikomu ho nehodlal půjčit.

„Penaldo," rozvášnili se na tribuně v Saransku portugalští fanoušci a novináři s nimi, protože si byli jistí, že si Ronaldo bude počínat zase neomylně.

Ronaldovy penaltové exekuce
Premier League 13 11
La Liga 71 61
Liga mistrů 16 14
Reprezentace 12 7
Celkem 112 93
V prvním sloupci penalty střílené, ve druhém proměněné.

Na šampionátových komputerech mezitím blikalo, že jde o 112. pokutový kop, k jehož exekuci se Ronaldo v kariéře chystá. Třiadevadesát jich přitom proměnil.

Jedenáct v dobách, kdy hrával v Manchesteru United Premier League, šedesát jedna v dresu madridského Realu ve španělské lize, čtrnáct v Lize mistrů, sedm v portugalské reprezentaci.

Jenže v Saransku i „Penaldo" selhal.

Podobně jako Messi při prvním argentinském vystoupení na světovém šampionátu ani Ronaldo rozhodující chvíli neustál, takže Baíranvánd chytající v íránském Persepolis směr jeho střely vystihl a zlikvidoval ji. Na rozdíl od mnohem zkušenějšího a velkými zápasy protřelejšího Španěla De Gea z Manchesteru United, který v pyrenejském derby v Soči tváří tvář Ronaldovi kapituloval.

„I to se stane. Ronaldovi stejně jako každému jinému," nedělal portugalský trenér Fernando Santos z neproměněné penalty vědu. Proč také, když i nerozhodný výsledek stačil jeho týmu k postupu do osmifinále?!

Ani argentinský kouč Jorge Sampaoli po moskevském duelu s Islandem na Messiho vinu neházel, i když šlo o selhání, které se stává u Messiho pravidlem. V poslední době totiž neproměnil ze sedmi pokutových kopů čtyři. A v reprezentaci ze šestnácti pokusů uspěl pouze dvanáctkrát.

Messiho penaltové exekuce
La Liga 59 48
Liga mistrů 14 11
Reprezentace 16 12
Celkem 89 71
V prvním sloupci penalty střílené, ve druhém proměněné.

„Stane se, i když nás neproměněná penalta připravila o vítězství," omlouval ho trenér.

Nemusel, protože Messi činil pokání okamžitě sám.

„Nezvládl jsem to. Selhal jsem při penaltě, takže se cítím za remízu zodpovědný," hlesl do mikrofonů ječících brazilských reportérů, když se svěšenou hlavou opouštěl trávník moskevského Spartaku mezi posledními.

Pravý opak Ronalda. Vysmátého, po závěrečném hvizdu mířícího přímo do tunelu, zatímco jeho portugalští spoluhráči zůstávali dál na ploše, aby se podělili o radost z postupu se svými fanoušky.

„Pro nejlepší hráče světa jsou podobné situace daleko víc bolestivé než pro ostatní. Chtějí vždy vyhrát, chtějí být vždy nejlepší, odmítají selhat. A když selžou a nepovede se jim zápas rozhodnout, jsou z toho velmi rozrušení," bral Ronalda v ochranu trenér Santos vědom si toho, jak moc bude v osmifinále proti Uruguayi vysmátého Cristiana potřebovat.

Zdeněk Pavlis (Moskva), Sport.cz

Časová osa: MS 2018

Filtr článků - MS 2018


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

           
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Play-off

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..