Rubriky:

MS 2018

Íránské ženy na fotbale pobouřily tamní autoritu: Je to zrada, zavádějí satanské zvyky!

26. června 2018 14:37 - Teherán/Praha

Fotbalisté Íránu sahali v pondělním duelu s Portugalskem po obrovské senzaci, když poslední střelou utkání mohli poslat Ronalda a spol. z MS domů. Remízu 1:1 s jedním ze spolufavoritů sledovaly na obří obrazovce stadiónu Azadí v Teheránu také ženy, které mohly veřejně fandit fotbalistům teprve podruhé v historii od revoluce z roku 1979. Ne každý v zemi je ale z novinky nadšený.

Video již není dostupné

sntv

Zatímco spíše pragmatický prezident země Hasan Rúhání zákaz vstupu žen na stadióny opakovaně kritizoval, kvůli odporu zastánců tvrdé linie se mu stále nepodařilo dosáhnout jeho zrušení. Původním motivem zákazu měla být ochrana žen, které by mohly na stadiónu vyslechnout neslušné pokřiky mužů.

I když zákaz nebyl zrušen, v případě probíhajícího MS dostaly ženy výjimku. Poprvé po téměř 40 letech byly v Íránu vpuštěny na fotbalový stadión minulý týden, kdy mohly přijít sledovat v národní aréně Azadí duel své reprezentace se Španělskem.

Fanynky si jedinečnou příležitost evidentně užívaly, což ale velmi pobouřilo generálního prokurátora Muhammada Džafara Montazerího.

„Některé ženy si sundaly šátky a začaly zpívat a tančit... to jen ukazuje nedostatek respektu k našim mučedníkům a zradu revoluce. Jsou na velkém omylu, pokud si myslí, že mohou zavádět tyhle satanské zvyky," hřímal Montazerí.

Samotné ženy byly ale z dočasného povolení nadšené. „Jsem tak šťastná, že tady mohu být. Je to jako velký splněný sen," cituje například agentura Reuters studentku Monu Hosseiníovou.

roj, Sport.cz

Časová osa: MS 2018

Filtr článků - MS 2018


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

           
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Play-off

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..