Brazílie zdolala Paraguay a postoupila jako první na MS 2018, Argentina propadla

Fotbalisté Brazílie jako první tým postoupili na mistrovství světa 2018 a připojili se tak k pořádajícímu Rusku. "Kanárci" si čtyři kola před koncem jihoamerické kvalifikace zajistili účast na šampionátu díky domácí výhře 3:0 nad Paraguayí. Bez potrestaného Lionela Messiho naopak propadla Argentina v Bolívii, kde prohrála 0:2.

Brazilec Philippe Coutinho slaví gól v síti Paraguaye v kvalifikaci na MS 2018. Kanárci se výhrou kvalifikovali na šampionát v Rusku.

Brazilci s hvězdným útočníkem Neymarem, který opět navlékl kapitánskou pásku, v kvalifikaci vyhráli poosmé za sebou a po 14 zápasech vedou tabulku jihoamerické skupiny s 33 body. Neymar sice v druhé půli neproměnil penaltu, krátce nato ale zvýšil na 2:0. Další góly vstřelili Coutinho a Marcelo.

Brazílie je s pěti tituly nejúspěšnějším účastníkem světových šampionátů a zároveň jedinou zemí, jejíž výběr ještě nechyběl ani na jednom finálovém turnaji. Z kvalifikace zóny CONMEBOL postoupí přímo na mistrovství světa nejlepší čtyři celky, pátý čeká baráž proti zástupci Oceánie.

"Díkybohu za to. Dám si na oslavu velkou caipirinhu (brazilský národní koktejl)," řekl na tiskové konferenci trenér Brazilců Tite. "Tohle je pouze začátek. Soupeři by si měli dávat pozor, protože Brazílie přichází v plné síle," doplnil záložník Paulinho.

V hlavní roli Neymar

"Kolektivní síla převážila nad tou individuální. Když míč dostane Neymar, tak ho sice soupeř brání, ale druhá strana hřiště je tím víc odkrytá. Coutinho vytváří šance, jsou tam Fágner a Paulinho. Dokážeme najít alternativní cesty," upozornil Tite.

"Fotbal se skládá z mnoha důležitých kroků. Musíme pracovat v každém zápase a tréninku, aby náš tým rostl a zlepšoval se," doplnil pětapadesátiletý kouč.

Bez Messiho to byl propadák

Bolívie opět potvrdila, jak obrovskou výhodou je pro ni hrát ve vysoké nadmořské výšce. V netradičním prostředí to tentokrát odskákala Argentina, která bojuje o postup na šampionát. Domácí už moc nadějí nemají, ale silného soupeře doma smázli.

„Budeme chtít vyhrát, ale víme, že to v té nadmořské výšce není snadné," prorokoval trenér Argentiny Banza. „Problém v těchto nadmořských výškách přichází dvacet minut před koncem. Uvidíme, jak na tom budeme s fyzičkou. Hráčům také dáme prášek na bolení hlavy," prozradil, jaký recept měl pro zápas.

Jenže duel se vyvíjel úplně jinak. Kdepak v posledních minutách, v Bolívii bylo rozhodnuto dávno před koncem. Domácí vedli od 31. minuty a pojistku přidal Moreno krátce po přestávce, kdy si po chybě obrany zastavil osamocený na malém vápně zastavil centr a práskl ho do sítě.

Argentina bez svého lídra Lionela Messiho neměla sílu na zvrat. V ofenzivě byla bezradná, i když se trenér snažil hru oživit třeba příchodem Agüera. Nakonec mohl být favorit rád, že prohrál jen 0:2. Argentina je momentálně na páté příčce tabulky a kdyby takhle kvalifikace skončila, musela by hrát ještě dodatečnou baráž o postup na šampionát.

Hvězda z Arsenalu: Gól, asistence i zahozená penalta

S vítězstvím v Ekvádoru neměli problém Kolumbijci. Podržel je gólem opět James Rodriguez, náskok ještě před přestávkou pojistil Cuadrado. Na domácím hřišti naplono bodovalo Chile proti Venezuele. Favoritovi parádně vyšel nástup do utkání. Po 33 minutách vedli 3:0 a exceloval útočník Alexis Sánchez, když si připsal gól a asistenci. Ve druhé půli ale nedal penaltu.

Panama obrala o body USA

Fotbalisté USA promarnili možnost posunout se na postupové třetí místo v závěrečné části kvalifikace mistrovství světa severoamerické zóny CONCACAF, když na hřišti Panamy ztratili vedení a remizovali 1:1. Nenavázali na sobotní jasné vítězství 6:0 nad Hondurasem, který deklasovali při premiéře kouče Bruce Areny, jenž po předchozích dvou porážkách nahradil Němce Jürgena Klinsmanna.

Američané šli v úterý do vedení ve 40. minutě, kdy si osmnáctiletý talent Christian Pulisic z Dortmundu pohrál s obranou Panamy a předložil míč před branku Clintu Dempseymu. Čtyřiatřicetiletý útočník po hattricku proti Hondurasu vstřelil 56. reprezentační gól a jediná trefa ho dělí od amerického rekordmana Landona Donovana. Hostům však vydržel náskok jen chvíli, než vyrovnal Gabriel Gomez. Panama zůstala třetí o bod před USA.

Podle gólmana Tima Howarda Američané neztratili dva body, ale urvali jeden. "Oni jsou asi nejatletičtější tým v celé naší kvalifikaci a je těžké se jim vyrovnat. Odvedli jsme dobrou práci," řekl zkušený brankář.

První místo v tabulce si upevnilo Mexiko výhrou 1:0 na půdě Trinidadu a Tobaga. Druhá Kostarika jen remizovala v Hondurasu 1:1. Všem týmům zbývá odehrát ještě šest zápasů.